Hasankeyf’e girişler kapatıldı

Hasankeyf’e girişler kapatıldı

Tarihi antik kent Hasankeyf’e kara yolu ile bağlantı kesilirken kente girişler bundan sonra sadece tekne veya botlar ile yapılabilecek.

Dicle Nehri üzerine kurulan Ilısu Barajı’nda resmi açıklamalara göre su kotu, 78 metreyi aştı. Son yağışlar nedeniyle sular hızla yükselirken şu ana kadar en az 50 köy tamamen sulara gömüldü. Birçok köy ve mezranın yarısı ise sular altında kaldı.

Ekili arazilerin dahi sulara gömüldüğü 12 bin yıllık tarihi kent Hasankeyf’te, baraj suları kenti Batman’a bağlayan köprünün büyük çoğunluğu sular altında kaldı. Köprünün sular altında kalmasına az bir süre kalırken yetkililerin yaptığı açıklamalara göre bugün itibari ile araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

Köy yolları kapandı

Hasankeyf’in Dicle Vadisi ve Urganlı (Zahora), Kılıç (Zeriye), Suçeken (Şikefta) köyleri ile bağlantıyı sağlayan eski asfalt yol su altında kaldı. Köylüler ara yollar ile ana yol ile bağlantıyı sağlıyor. Suların yükselmesi nedeniyle Kılıç ve Urganlı Köyü’nün de birkaç gün içinde kendi aralarındaki bağlantıları, yolun su altında kalacağından kesilecek. Baraj sularının Suçeken Köyü’nü aşıp Asma Köprü civarına kadar giderken köprünün yakın dönemde sulara gömüleceği bekleniyor.

 Hasankeyf’e girişlere izin yok

Suların hızla yükseldiği antik kente her şeye rağmen ziyaretler devam ederken kent tamamen boşaltıldı. Kentte daha önce ev verilmeyen mağdur edilen kimi ailelere ise kira yardımları yapıldı ve yerleşke tamamen boşaltıldı. Dün akşam saatlerinden itibaren Hasankeyf’i Batman’a bağlayan köprüde su seviyesinin kemerlerini aşması nedeni ile araç ve yaya trafiği için tehlike arz etmeye başladı. Emniyet yaşanan tehlike nedeniyle kente yaya ve araç trafiğine izin vermiyor. Eski yerleşkeye geçişlere bölgede yaşayan yurttaşların son eşyalarını almak için geçmesine izin veriliyor.

Tarihi kale kısmında biten liman inşaatının yanı sıra yeni yerleşkede bulunan arkeopark alanında ise diğer liman inşaatı devam ediyor. Liman inşaatının bitmesi ile kente ulaşım ise sadece tekne ve botlarla yapılacak.

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal