Hasan Saltık yarın sonsuzluğa uğurlanacak

Hasan Saltık yarın sonsuzluğa uğurlanacak

Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık, geçirdiği kalp krizi nedeniyle 57 yaşında hayata veda etti. Saltık 4 Haziran’da (yarın) saat 13.00’te Kartal Cemevi’nde yapılacak törenle sonsuzluğa uğurlanacak.

Binden fazla albüme yapımcı olarak imza atan Kalan Müzik’in kurucusu Hasan Saltık dün geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Saltık, yarın saat 13.00’te Kartal Cemevi’nde düzenlenecek törenle sonsuzluğa uğurlanacak.

Hasan Saltık hakkında:

1964’te Dersim’de doğdu. İlköğrenimini Dersim’de, ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı.

Amcasının oğlu Rahmi Saltuk’un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik’i kuran Hasan Saltık, burada unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri yayımladı.

Az bilinen kültürleri ve müzik türlerini bir arşiv halinde toplayıp müzik piyasasında bu birikime bir pazar yaratmanın amaçlandığı Kalan Müzik, 78 devirli taş plakların temizlenerek yeniden basımını gerçekleştiren kurum  olma unvanını kazandı.

Çeşitli yörelerin ulusal ve uluslararası arşivlerde ve özellikle şahısların ellerinde saklanmış ya da unutulmuş kendi dillerinde müzik örneklerini içeren albümleri yayımlayan Saltık, bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi, yapılmalarına ön-ayak oldu.

Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak’tan, Münir Nurettin Selçuk’a, Hacı Taşan’dan, Hisarlı Ahmet’e, Hafız Yaşar’dan Muharrem Ertaş’a, Neşet Ertaş’tan Neyzen Tevfik’e, Malatyalı Fahri’den Âşık Veysel’e uzanan bir arşiv malzemesi yayımladı. Eski değerlerin yanı sıra Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Tolga Çandar, Yansımalar, Grup Yorum, Kardeş Türküler, Fenomen gibi çok sayıda grup ve sanatçının eserlerini de dinleyiciyle buluşturdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal