Hangi ülkelerde gençler daha mutlu?

Hangi ülkelerde gençler daha mutlu?

Üç yıl önce köşe yazarı Felix Marquardt, gençlerin Fransa'yı terk etmeleri gerektiğini ifade eden bir dizi makale yazdı. Marquardt "Fransa'da gençler için yer yok ve politikacıların onların dinlemelerinin tek yolu ülkeyi terk etmeleridir" diyerek gençlerin Fransa'da hiçbir gelecekleri olmadığını savundu.

Marquardt'ın belirlediği sorunlar arasında Fransa'daki yüksek işsizlik oranları, sınırlı sosyal hareketlilik ve üst kademe eğitime erişim eksikliği gibi etmenler var. Köşe yazılarının yayımlanmasının ardından Marquardt ve ekibi araştırmalarını genişletmeye karar verdi.

Ekip, Dünya Bankası, UNESCO ve OECD gibi uluslararası kuruluşların verilerini kullanarak Fransa ile karşılaştırılabilir 64 ülke tespit etti. Daha sonra da istihdam, sağlık, eğitim gibi konularda 59 maddelik bir anket hazırladı. Anket araştırması 25 yaşın altındaki gençlerle sınırlandırıldı.

"Youthonomics" ekibinin bulduğu veriler onları şaşırtmadı. Norveç, İsviçre, İsveç, Danimarka ve Hollanda dünyanın en genç yanlısı ve arkadaş canlısı ülkeleri olarak belirlendi. Türkiye ise yapılan araştırmaya göre mutsuz gençlerin ülkesi.

Afrika ve Asya'nın bazı bölgelerinde de gençlerin umutları yok. Bu endeks pek çok açıdan ülkenin ekonomik durumuyla da alakalı. Zengin ve ekonomisi gelişen ülkelerde mutlu gençler bulmak daha kolay.

Genç dostu bir ülke olmanın yolu kesinlikle sihirle ilgili değil. Marquardt ve ekibi ülkenin servetinin yüksek olmasının yeterli olmadığını, bir ülkenin gençlere hitap edip, kendini geliştirmek isteyenlere destek vermesinin mutluluğu belirlediğini ifade ediyor.

İşçi sendikaları fark yaratabilir

Gençler arasındaki işsizlik oranı ve yoksulluğun en düşük olduğu ilk örnek ülke Avusturya. Avusturya Kamu İstihdam Hizmeti yönetim kurulu üyesi Johannes Kapf, Avusturya'da iş esnekliği ve ve gençlerin ülkede kalmasını sağlayan bir eğitim sistemi olduğunu ifade ederek gençler henüz okuldayken onları işe alan şirketlerin olduğunu söylüyor.

İş esnekliği ise sendikaların ülkelerdeki gücüne bağlı. Bu yüzden sendikalar genç işçiler için ülkenin çekiciliğini artıracak anahtar konumunda. Marquardt, "İşçi sendikaları aynı zamanda işsizlerin savunucusu olduğundan ülkede fark yaratabiliyorlar” diyor.

Kaynak: Washington Post

Hazırlayan: Anıl Aksoy

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal