Hangi İnsan Hakları Film Festivali gösterimleri Tahir Elçi’ye adandı

Hangi İnsan Hakları Film Festivali gösterimleri Tahir Elçi’ye adandı

Documentarist’in 7’ncisini düzenlediği “Hangi İnsan Hakları? Film Festivali” Türkiye yolculuğuna devam ederken, 11-13 Aralık tarihleri arasında Diyarbakır’da izleyiciyle buluşacak. Bu yıl yapılacak festivalin Diyarbakır ayağındaki gösterimler, 28 Kasım’da Diyarbakır Sur’da öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’ye adanıyor. 

Festivalin ana teması “Mülteci” olarak belirlenirken direniş, kadın hakları, yüzleşme, soykırım temalı belgesellerin de gösterimi yapılacak. Ortadoğu’da devam eden savaş haliyle birlikte Mısır, Lübnan, Kobanê, Şengal, Cizre gibi birçok yerden direnen insanların hikâyelerinin anlatıldığı belgeseller Cegerxwîn Gençlik Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak izlenebilecek. Festival kapsamında bazı filmlerin yönetmenlerinin de katılımıyla gösterimler ardından söyleşiler gerçekleştirilecek. 

tahir2Bu kapsamda festivalin açılışı Kobanê direnişinin öncülüğünü yapan kadınların hikâyelerinin anlatıldığı “Nû Jîn” belgeseli olacak. 

Festival hakkında Dicle Haber Ajansı’na bilgi veren yönetmen Veysi Altay, Şengal’de katledilen Êzidîlerin hayatlarını anlatan “73”, Zonguldak’taki maden işçilerin öykülerini anlatan “Koloni”, Dersim katliamını anlatan “Hay Way Zaman” ve Cîzre’de öldürülen Hacı Lokman Birlik’in oynadığı “Bark” kısa filmi gibi birçok yapıtın izleyiciyle buluşacağını dile getirdi. 

İHD, TİHV, TMMOB ve Kayapınar Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenecek festivalin sloganın “Boyun eğmeyeceğiz” olacağını söyleyen Altay, bu yılki festivalin Sur’da öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’ye adandığını ifade etti. Veysi Altay, “Gülmememizi, eğlenmememizi, film seyretmemizi, yazmamamızı, okumamamızı ya da bir araya gelmememizi, birlikte mücadele etmemizi sağlamaya çalışıyor festival. Hangi İnsan Hakları Film Festivali ya da buna benzer çalışmaların buna katkı sunmasını diliyoruz” dedi. 

Festivalin programı şu şekilde:

11 Aralık

13.00 – “Nûjîn” (Yeni yaşam) 

12 Aralık

14.00 – “Bark”, “Soluk”

15.00 – “Kırlangıcın Yuvası”, “Meşvan”, “Ev”, “Sessiz”, “Koloni”, “Kelebeğin İzi” 

19.00 – “Hay Way Zaman”, “Tanrı Pazar Günlerini Sevmiyor” 

13 Aralık

15.00 – “Bark”, “Soluk”, “Güçlü İrade”, “Kelebeğin İzi”

17.00 – “Sessiz”, “Koloni”, “Tanrı Pazar Günlerini Sevmiyor”

19.00 – “Kırlangıcın Yuvası”, “Ev”, “Meşivan”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal