Handke’ye Nobel verilmesine Erdoğan’dan tepki: ‘İnsan hakları ihlallerinin ödüllendirilmesinden başka bir şey değil’

Handke’ye Nobel verilmesine Erdoğan’dan tepki: ‘İnsan hakları ihlallerinin ödüllendirilmesinden başka bir şey değil’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Srebrenitsa katliamını inkâr eden ve Sırp savaş suçlularını savunan Peter Handke’ye verilmesine tepki gösterdi. Erdoğan, “Nobel Edebiyat Ödülü’nün ırkçı bir şahsa verilmesi, insan hakları ihlallerinin ödüllendirilmesinden başka hiçbir anlam taşımayacaktır” dedi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Sputnik’te yer alan habere göre, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabul edilişinin 71. yıl dönümü vesilesiyle İnsan Hakları Günü’nü kutlayan Erdoğan, “Ne yazık ki bu günü beyanname ile güvence altına alınan hakların ihlal edildiği, adaletsizliğin arttığı, masumların inançları yüzünden katledildiği, merhametle insanlık arasında yeni duvarların örüldüğü bir yılın sonunda karşılıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘Nefret söylemini ifade özgürlüğü adı altında normalleştiren medya’

Bu sene içerisinde Christchurch’de bir camiyi, Sri Lanka’da bir kiliseyi,  Kaliforniya’da bir sinagogu hedef alan terör eylemlerinin kültürel ırkçılığın, tahammülsüzlüğün ve İslam düşmanlığının ulaştığı vahim boyutları bir kez daha gözler önüne serdiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Küresel barış ve istikrarı tehdit eden bu meselenin en büyük sorumluları, İslam nefretini bir oy aracı olarak kullanan siyasetçiler, nefret söylemini ifade özgürlüğü adı altında normalleştiren medya ve mevcut yapılarıyla günümüz sorunlarına çözüm getiremeyen uluslararası örgütlerdir. Komşumuz Suriye’deki milyonlarca insanın feryadını 9 yıldır duymazdan gelen uluslararası toplum, bu suskunluğuyla en büyük darbeyi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde yer alan değerlere vurmuştur. 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde, Nobel Edebiyat Ödülü’nün Bosna Hersek’te yaşanan soykırımı inkar eden ve savaş suçlularını savunan ırkçı bir şahsa verilmesi, insan hakları ihlallerinin ödüllendirilmesinden başka hiçbir anlam taşıyamayacaktır.”

‘Temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması için mücadelemiz sürüyor’

İnsan haklarının hiçe sayıldığı böylesi bir dönemde Türkiye’nin, gerek milyonlarca ihtiyaç sahibine sağladığı insani yardımlarla, gerekse birden fazla terör örgütüyle eş zamanlı yürüttüğü mücadelesiyle dünyada adaletin tecellisi için sorumluluk üstlendiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Küresel ölçekteki çabalarımızın yanında ülkemizde de insan haklarının en üst düzeyde korunması, Türkiye’de yaşayan herkesin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde yer bulan temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması için mücadelemiz sürmektedir. 2019 yılı içinde yeni Yargı Reformu Stratejimiz açıklanmış, bu strateji çerçevesinde hazırlanan ilk yasama paketi kanunlaşmış, İnsan Hakları Eylem Planı’nın tamamlanması için çalışmalara hız verilmiştir. Ülkemiz, insan odaklı devlet geleneğinden aldığı ilhamla demokrasi ve temel özgürlükler alanındaki reform iradesini önümüzdeki dönemde de sürdürecektir. Bu düşüncelerle, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nü bir kez daha kutluyor, bu günün milletime ve tüm insanlığa barış, huzur ve adalet getirmesini temenni ediyorum.”

TYS ve PEN’den tepki: ‘Edebiyat barıştan yana tavır almalı’

2019 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Peter Handke’ye verilmesine bir tepki de Türkiye Yazarlar Sendikası ve PEN Türkiye Merkezi’nden geldi.

Yazarlar ve siyasetçiler Nobel Edebiyat Ödülü Jürisi’nin kararına tepki gösterirken, dünya kamuoyunda ödülün geri çekilmesi için kampanyalar düzenliyor.

Evrensel’de yer alan habere göre, Handke’ye verilen ödülün geri çekilmesini talep eden yazar örgütleri, edebiyatın insan onuruna saygı duyması ve barıştan yana tavır alması gerektiğine vurgu yaptı.

PEN: ‘Yazar, insan onuruna saygı duymalı’

PEN Türkiye Başkanı Zeynep Oral, Nobel’in Peter Handke’ye verilmesinin utanç verici olduğunu söyledi. Oral, şunları söyledi:

“Nobel seçicileri, uygar bilinen, uygar geçinen Avrupa’nın göbeğinde yaşanan bir vahşete arka çıkmış, bu vahşeti savunmuş, insanlık suçu işleyenleri korumayı sürdüren, tarihi gerçekleri inkâr eden bir yazarı Peter Handke’yi seçerek tüm edebiyat dünyasını aşağılamıştır. Gerekçe olarak ‘dil bilimsel hüner’ demişler. Dil bilimsel ama vicdan, hak hukuk tanımaz, ‘şer bilimsel bir hüner’ bence… Bir yazarın en önemli hüneri insan yaşamına, insan onuruna saygı duymak olmalı. Bugün yaşadığımız şu karanlık şiddet günlerinde, geniş kitleleri etkileyebilecek seslere; zulmü değil hakkaniyeti; kötülüğü, kini değil vicdanı yüceltecek yazarlara bunca gereksinimiz varken…  Kaldı ki edebi açıdan Peter Handke’den çok önce bu ödülü hak etmiş yazarlar hâlâ hayattayken. Örneğin ilk akla gelenler Kundera gibi bir romancı; Adonis gibi bir şair, Arthur Domoslawski gibi bir gazeteci / araştırmacı yazar varken…”

TYS: ‘Ödülün geri alınmasını talep ediyoruz’

TYS’nin açıklamasında ise Nobel Edebiyat Ödülü’nün Peter Handke’den geri alınması talep edildi. Açıklamada “Bir Nobel Edebiyat Ödülü daha, yazarların kişisel ideolojik tutumu ile eserleri arasındaki ilişkinin niteliği açısından bitirilememiş tartışmaları getirip önümüze koydu. Yazarın dünya görüşünün eserlerin niteliğini belirleyen tek ölçüt olmadığını biliyoruz, ancak bu ödülün eserlere değil yazarlara verildiğini de biliyoruz.” denildi.

Ödülün Peter Handke’ye verilmesinin kınandığı açıklamada “Peter Handke’nin, ‘Dünyanın gözü önünde yaşanmış bir insanlık katliamının birinci dereceden sorumlusu olan kişiyi destekleyen açıklamaları göz ardı edilemez’ diyoruz. Yine diyoruz ki, ‘Yazarların dünya görüşleri ne olursa olsun edebiyat, emperyalist savaşların karşısında olmalı, insanlar, halklar arasındaki savaşlardan yana değil barıştan yana tavır almalıdır” ifadelerine yer verildi.

Türkiye, Arnavutluk ve Kosova’dan Nobel’e boykot

Türkiye, Arnavutluk ve Kosova’nın, Bosna ve Kosova’daki soykırımın baş aktörü olarak Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi’nde yargılandığı sırada 2006’da Lahey’deki hücresinde ölen Sırbistan’ın eski cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç’i öven Avusturyalı yazar Peter Handke’nin 2019 Nobel edebiyat ödülünü alması için düzenlenen ödül törenini boykot edeceği açıklandı.

Diken’in Reuters’den aktardığı habere göre, ilk boykot açıklaması Arnavutluk’tan geldi. Arnavutluk’un İsveç büyükelçisi, Nobel ödül törenini boykot edeceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından TV’lerde yer alan haberlerde Türkiye’nin de ödül törenine katılmayacağı belirtildi.

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Gant Cakaj, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Tepkimizle tutarlı olarak İsveç Büyükelçisi’ne de Handke’yi protesto ederek törene katılmamasını talimatını verdik” dedi. Cakaj, şöyle devam etti: “Yugoslavya’nın dağılması sırasında işlenen savaş suçlarının haklı gösterilmesi ödüllendirilmemeli. Bu yalnızca mücadele edilmesi ve şiddetle kınanması gereken inkâr tutumunu güçlendirir.”

Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili de, bunun ülkenin resmi duruşu olduğunu belirtti.

TRT Haber’de yer alan açıklamada da “Türkiye İsveç’in başkenti Stockholm’deki Nobel ödül törenine katılmayacak”dendi.

Aziz Sancar: ‘Dizi dizi tabutların resmini odama astım’

Nobel Ödüllü bilim insanı Prof. Aziz Sancar da Srebrenitsa soykırımına destek veren yazar Peter Handke’ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesine tepki gösterdi

Hürriyet’ten Razi Canikligil’in haberine göre, Sancar şunları söyledi:

“Srebrenitsa soykırımı şehitlerinin yeşile sarılmış dizi dizi tabutlarının bir resmi vardı. O resmi 5 yıl ofisimin girişindeki ismimin yanındaki tabelaya astım ki her gün bu soykırımı hatırlayayım. Boşnak kardeşlerimize de Sırpların ‘Türk’ dediklerini ve bu soykırımında Türkleri öldürdüklerini düşündüklerini Batı basınında da okudum. Bunun acısını hâlâ içimde taşırım. Bu konuda söyleyeceklerim bu kadar.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal