Handan Uran Ertuğrul hayata veda etti

Handan Uran Ertuğrul hayata veda etti

Tiyatro ve opera sanatçısı Handan Uran Ertuğrul, 94 yaşında hayatını kaybetti.

Devlet Tiyatroları’nın ilk genel müdürü Muhsin Ertuğrul’un da eşi olan Handan Uran Ertuğrul; Goethe, İbsen, Montherland, Wilder gibi yazarların yapıtlarında rol almış, Mozart’ın “Figaro’nun Düğünü” eserinde Barbarina rolünü canlandırmıştı.

Ertuğrul, 2 Nisan’da (yarın) Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenecek törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda sonsuzluğa uğurlanacak.

Handan Uran Ertuğrul hakkında:

1927’de İstanbul Fatih’te doğdu. Ortaokula giderken Ankara Radyosu tiyatro kolunda çalıştı. 1942’de Ankara Devlet Konservatuvarı’nın tiyatro ve opera bölümünde eğitimine devam eden sanatçı, 1948 yılında buradan mezun oldu.

1949’da Devlet Tiyatroları’nda stajyer olarak göreve başlayan, 1950’de sanatçı kadrosu alan Ertuğrul, 1992 yılında yaş haddinden emekli oldu.

Johann Wolfgang von Goethe, Henrik İbsen, Henry de Montherland, Thornton Wilder gibi yazarların yapıtlarında rol aldı. Aralarında “Faust”, “Köşebaşı”, “Çığ”, “Fatih”, “Çayhane”, “Genç Osman”, “Üçüncü Selim”, “Misafir”, “Cengiz Han’ın Bisikleti”, “Hizmetçiler”, “Kördüğüm”, “Andorra”, “Martı” ve “Üç Kuruşluk Opera”nın da olduğu pek çok temsilde sahnedeydi.

Birçok müzikalde de önemli rolleri üstlenen Ertuğrul, operada Wolfgang Amadeus Mozart’ın “Figaro’nun Düğünü” eserinde Barbarina rolünü oynadı.

Handan Uran Ertuğrul, 60’lı yıllarda Türkiye’de tiyatronun kurucu isimlerinden Muhsin Ertuğrul ile evlendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal