Haluk Levent, YÖK Başkanı ile görüştü: ‘Yanlış bir algıdan bahsettiler’

Haluk Levent, YÖK Başkanı ile görüştü: ‘Yanlış bir algıdan bahsettiler’

AHBAP Genel Başkanı ve müzisyen Haluk Levent, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 14 yükseköğretim programından yetenek sınavı şartını kaldırması iddiasını bugün YÖK Başkanı Yekta Saraç ile görüştü.

10 Ekim Perşembe günü yapılan YÖK Genel Kurulu toplantısında, bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 yükseköğretim bölümünün, 2020 YKS’de merkezi yerleştirme ile öğrenci almasında karar kılındı. Söz konusu 14 bölüm şöyle: Çizgi Film (Animasyon), Grafik, Grafik Resimleme ve Baskı, Grafik Tasarım, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı.

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren karar tepkiyle karşılandı. Sosyal medyada da yankı bulan olayla ilgili pek çok sosyal medya kullanıcısı, Haluk Levent’e ‘bir çözüm bulunması’ konusunda mesajlar gönderdi. Bunun üzerine Levent, konuyla ilgileneceğini belirten bir paylaşımda bulundu:

“Güzel sanatlar için ‘yetenek sınavının kaldırılması’ konusu var gündemde. Öğrenci kardeşlerimin ısrarlı tacizleri tweetleriyle kapıdan bacadan girmeleri yolda önümü kesmeleri sonucu konuyu görüşmek üzere yarın YÖK’e uğrayacağım. Merak etmeyin ülen, Haluk abiniz yanınızda.”

https://twitter.com/haluklevent/status/1184713297385406464?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1184713297385406464&ref_url=https%3A%2F%2Ftr.sputniknews.com%2Fturkiye%2F201910181040424038-haluk-levent-yok-baskani-sarac-ile-gorustum-ardindan-yurutme-kurulu-uyeleriyle-toplanti-yaptik%2F

‘Yanlış bir algıdan bahsettiler’

Levent, bugün yaptığı paylaşımda da YÖK Başkanı Yekta Saraç ile görüştüğünü aktararak “Ardından YÖK yürütme kurulu üyeleri ile toplantı yaptık” dedi. Levent şunları yazdı:

“Yanlış bir algıdan bahsettiler. Resim, Müzik, Beden Eğitimi, Bale, Piyano, Seramik vb gibi programlarda kesinlikle özel yetenek ile öğrenci alımı devam edecek. Bunun yanı sıra Animasyon, Grafik Resimleme, Moda Tasarımın da özel yeteneğe alınması konusunda kamuoyu beklentisi olduğunu ilettim. Bu konuda önüme Merkezi Yerleştirme’nin daha hakkaniyetli olduğunu ispatlayan raporlar koydular. Ekibimizle çalışıp sizleri sonra bilgilendireceğiz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal