Haluk Bilginer’e Emmy ödülü: ‘Ülkem adına da çok mutluyum’

Haluk Bilginer’e Emmy ödülü: ‘Ülkem adına da çok mutluyum’

ABD’nin dışındaki ülkelerde üretilen televizyon programlarının yarıştığı Uluslararası Emmy Ödülleri’nde oyuncu Haluk Bilginer, “Şahsiyet” dizisindeki performansıyla “En İyi Erkek Oyuncu” seçildi.

ABD’de üretilen yapımlara verilen Emmy Ödülleri ise geçen eylül ayında sahiplerine sunulmuş ve “Game of Thrones” dizisi 12 ödülün sahibi olmuştu.

Festival kapsamında düzenlenen ve 11 kategoride, 21 farklı ülkeden 44 adayın yarıştığı Emmy Ödülleri’nde Haluk Bilginer, Onur Saylak’ın yönetmenliğinde çekilen ve Puhutv’de yayımlanan “Şahsiyet” dizisinde canlandırdığı Agâh Beyoğlu karakteriyle “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne değer görüldü.

Bilginer’in ödülü kazanmasının ardından #HalukBilginer ve #Şahsiyet Twitter’da en çok paylaşılanlar arasına girdi.

Bilginer’in rakipleri arasında “Come Again” dizisinde rolüyle Christopher Eccleston, “In Impuros” dizisindeki rolüyle Raphael Logam ve “Beat” dizisindeki rolüyle Jannis Niewöhner vardı.

‘Türkiye’ye bu ödül gittiği için çok mutluyum’

Bilginer yaptığı açıklamada, ”Çok iyi hissediyorum. Kendimden çok Türkiye’ye bu ödül gittiği için çok mutluyum. Çok severek, beğenerek yaptığımız bir işin başkaları tarafından da uluslararası bir platformda takdir edilmesi ve ödülle taçlandırılması çok mutlu edici bir şey. Çok mutluyum” dedi.

Bilginer, törende yaptığı konuşmasında ise dizide adalet ve bellek kaybı kavramlarının anlatıldığını belirterek, “Şahsiyet’ dizisi adaleti ve hafıza kaybını konu alıyor, ama bir kişinin hafıza kaybını değil, daha tehlikeli ve zararlı olan toplumun hafıza kaybını konu alıyor. Bu yüzden içinde yaşadığınız toplumun bellek kaybı yaşamadığından emin olun” ifadesini kullandı.

Bu yıl ‘en iyi kadın oyuncu’ ödülüne Macar oyuncu Marina Gera’nın değer görüldüğü törende drama dalında en iyi dizi ödülünü “McMafia” kazandı.

Komedi dalında en iyi film ödülünü Netflix’in Brezilya yapımı orijinali “Especial de Natal Porta dos Fundos”, ‘en iyi mini dizi’ ödülünü Avustralya yapımı “Safe Harbour”, ‘en iyi belgesel’ ödülünü ise  “Bellingcat – Truth in a Post-Truth World” aldı.

2017 yılında yönetmenliğini Hilal Saral’ın, senaristliğini ise Burcu Görgün Toptaş ve Özlem Yılmaz’ın üstlendiği Star TV’de yayımlanan “Kara Sevda” dizisi, Uluslararası Emmy Ödülleri’ne değer görülen Türkiye’den ilk dizi olmuştu. Dizi, Telenovela kategorisinde ‘en iyi yapım’ seçilmişti.

‘Şahsiyet’ hakkında:

Onur Saylak imzalı dizinin başrollerini Haluk Bilginer ile Cansu Dere paylaşıyor. Dizinin oyuncu kadrosunda Müjde Ar, Metin Akdülger, Şebnem Bozoklu, Necip Nemili, İbrahim Selim, Fırat Topkorur, Recep Usta, Rabia Soytürk ve Ayhan Kavas yer aldı. Yapımcılığını Ay Yapım’ın üstlendiği dizinin senaryosunu Hakan Günday yazdı.

Şahsiyet”te, adli kâtip memurluğundan emekli olan 65 yaşındaki Agâh ile cinayet kadın büro amirliğinin tek kadın polisi olan Nevra’nın ekseninde bir hikâye anlatılıyor.

İstanbul Beyoğlu’nda sessiz sakin bir yaşan süren Agâh, kendisine Alzheimer başlangıcı teşhisi konmasıyla sarsılır. Fakat unutkanlığı fırsat bilerek yıllardır planladığı cinayeti işlemeye hazırlanır.  Çünkü Agâh, işlediği suçun vicdan azabını zamanla unutacağına inanır. Agâh’ın cinayet işlemeye karar vermesiyle  cinayet büro amirliğinin tek kadın polisi olan Nevra’nın da hayatı değişir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal