Halil Cibran’ın ‘insancıl’ resimleri sergileniyor

Halil Cibran’ın ‘insancıl’ resimleri sergileniyor

Halil Cibran, yayınlanmasından on yıllar sonra bile beğeniyle okunan edebi çalışmalarını üretmeden önce resim yapıyordu. Şimdi Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Sharjah Sanat Müzesi, Beyrut merkezli Cibran Ulusal Komitesi’yle ortak çalışması sonucu, Lübnanlı-Amerikalı sanatçının öne çıkan işlerinden bazılarını sergiliyor. 

Sharjah Sanat Müzesi’nin kuratörü Alya al-Mulla, sergiyi “Asıl amacımız Halil Cibran’ı bir ressam olarak tanıtmaktı. Herkes onu bir yazar, filozof ve şair olarak tanıyor ama pek çok kişi aynı zamanda bir ressam olduğunu bilmiyor” sözleriyle anlatıyor. 

Sergide, 1923 tarihli kitabı “Ermiş”in kapağında kullanılan “İstidatlının Yüzü” de dahil olmak üzere otuzdan fazla eser bulunuyor. 

cibran2

Cibran 1883 yılında doğdu ve çok gençken, muhtemelen 12-13 yaşındayken resim yapmaya başladı. al-Mulla, “Önce bir ressam olarak keşfedildi ve sonrasında, 20’li yaşlarının başındayken yazmaya başladı” diyor. 

Cibran’ın eserlerini “kalbe çok yakın” diye tanımlayan al-Mulla onun düşüncelerinin ve felsefesinin resimlerde tercüme edildiğini söylüyor. 

cibran3

Eserlerden bir tanesinin, Cibran’ın genç yaştaki ölümünden çok etkilendiği kız kardeşinden ilham alınarak yapıldığı söyleniyor. Küratörün ifadesine göre; Cibran hayatında pek çok duygusal dönem yaşadı, bazı durumlardan ve başına gelenlerden derinden etkilendi, bu da onu resme yöneltti.  

cibran4

“Serginin ‘Cibran’ın Çizimleri: İnsancıl Bir Perspektif’ ismini almasının bir nedeni de, Cibran’ın sergide gördüğünüz resim ve çizimler aracılığıyla kendi yazım ve felsefesini başka bir bakış açısıyla aktarmaya muktedir olması.”

Kaynak: Al Arabia

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal