Haliç Tersanesi sağlık gerekçesiyle İstanbul Bienali mekânlarından çıkarıldı

Haliç Tersanesi sağlık gerekçesiyle İstanbul Bienali mekânlarından çıkarıldı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), bu yıl “Yedinci Kıta” başlığıyla 16’ncısını düzenleyeceği İstanbul Bienali’nin mekânlarında değişiklik kararı aldı. Temizlik çalışmalarının henüz tamamlanmadığı Haliç Tersanesi,çevre ve insan sağlığına tehdit oluşturduğu için bienal mekânları arasından çıkarıldı.

İKSV’nin yayımladığı açıklama metninde şöyle denildi:

“Haliç Tersanelerinde bienalin gerçekleştirileceği sahada, inşaat yapım sürecinin ve eski binalardaki asbestli malzemelerin temizlik çalışmalarının henüz tamamlanamadığı tespit edildi. Bu nedenle İKSV, çevre ve insan sağlığı üzerinde oluşabilecek riskleri ve zaman baskısını göz önünde bulundurarak, Tersane İstanbul’un bienal mekânları arasında yer almamasına karar verdi.

Pera Müzesi ve Büyükada’da yer alacak 16. İstanbul Bienali sergileri planlandığı gibi devam ederken, bienalin yeni mekânı ilerleyen günlerde duyurulacak.

İstanbul Bienali 1987’den bu yana sergilerini, aralarında doğrudan bu amaçla inşa edilmemiş alanların da olduğu 100’ü aşkın mekânda gerçekleştirdi. Bienal, kimi zaman şehre geçici ve kalıcı sanat mekânları kazandırılmasına, kimi zaman da daha önce kamunun kullanımına açık olmayan mekânların sanatla yeniden keşfedilmesine önayak oldu. Bu yıl düzenlenen ‘Yedinci Kıta’ başlıklı 16. İstanbul Bienali ile İstanbul’un 600 yıllık tarihi tersane binalarının ilk kez kamuya açık bir etkinliğe ev sahipliği yapması planlanmıştı.”

İKSV tarafından Koç Holding’in sponsorluğunda çok sayıda kurum ve kuruluşun da fon desteğini alarak 14 Eylül-10 Kasım 2019 tarihlerinde Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud küratörlüğünde düzenlenecek olan bienal, ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Daha detaylı bilgi edinmek için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal