Haldun Taner’i anlatan ‘Ve Perde!’ belgeseli YouTube’da

Haldun Taner’i anlatan ‘Ve Perde!’ belgeseli YouTube’da

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), usta yazar Haldun Taner’in hayatını anlatan “Ve Perde!” belgeselini dijital platformlar üzerinden erişime açtı.

İstanbul Tiyatro Festivali’nin ilk belgesel yapımı olan “Ve Perde!” YouTube üzerinden izlenebilir.

Selçuk Metin’in yönetmenliğini yaptığı, Gülşah Özdemir Koryürek’in senaryosunu kaleme aldığı 2015 yapımı belgeselde Haldun Taner’in yaşamından kesitler; kitaplarından, gazete yazılarından ve oyunlarından bölümler bulunuyor. Taner’in “Dün Bugün”, “Keşanlı Ali”, “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım” gibi eserlerinden seçilen bölümler de tiyatro sanatçılarının performanslarıyla belgeselde yer alıyor.

Halit Ergenç ve Tilbe Saran’ın anlatıcılığını üstlendiği belgeselin müziklerinde Borusan Quartet’in imzası var.

Proje danışmanlığını Demet Taner ve Dikmen Gürün’ün yaptığı belgesele sanatçılar Gülriz Sururi, Metin Akpınar, Zeliha Berksoy, Ferhan Şensoy, Levent Üzümcü, Engin Alkan, Yiğit Özşener, Erkan Can, Erdem Akakçe, Can Yılmaz, Mehmet Erbil, Alayça Öztürk, Esin Aslan, Harun Başlan, Vahit Sarıtaş, Deniz Telek, Ayça Yiğit ve Yalçın Zobu da katkıda bulundu.

“Ve Perde!” belgeseli Kasım 2015’te Pera Müzesi’nde düzenlenen “100. Doğum Yılında Haldun Taner Sempozyumu”nda ve Nisan 2016’da 35. İstanbul Film Festivali’nde gösterilmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal