Güvenlik endişesiyle İstanbul Goethe-Institut de 4 gün kapalı

Güvenlik endişesiyle İstanbul Goethe-Institut de 4 gün kapalı

Güvenlik nedeniyle kapatılan İstanbul Alman Lisesi ve Alman Başkonsolosluğu’na, Alman kültür merkezi Goethe-Institut de katıldı. Bugün internet sitelerinden duyuru yapan enstitü, Alman Büyükelçiliği’nin yaptığı uyarıyı dikkate alarak, 21 Mart tarihine kadar kurslarına ve diğer faaliyetlerine ara vereceğini söyledi. Yapılan açıklama şöyle:

“Aldığımız ve doğruluğunun bütünüyle araştırılması mümkün olmayan bir uyarı sonucunda önlem olarak İstanbul’daki Goethe-Institut’u 17.03.2016 ve 20.03.2016 günü kapatma kararı aldık. Kapatma kararı tüm bölümler için geçerlidir. Dil kursları maalesef iptaldir ve kütüphane de kapalı kalacaktır.”

İnternet sitesine ayrıca 20 Mart için özel bir duyuru da yapıldı ve Moda, Alman Lisesi ve Beyoğlu binalarındaki kursların iptal edildiği belirtildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise düzenlediği basın toplantısında, İstanbul’daki tedbir amaçlı kapatmalarla ilgili olarak, “Çok somut ve ciddiye alınması gereken terör tehditi var. Temsilciliklerin kapatılması tedbir amaçlı önlem” dedi. Steinmeier, yaptığı konuşmada ayrıca Türkiye’ye seyahat edeceklere daha dikkatli olmaları ve ülkede bulunanların temsilciliklerin uyarılarını takip etmeleri çağrısında bulundu.

Kaynak: Zete

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal