Gülsün Karamustafa’nın vasiyeti

Gülsün Karamustafa’nın vasiyeti

Sanatçıları merkezine alan internet yayını m-est, “Vasiyetimdir” başlıklı bir proje gerçekleştiriyor. Aslı Çavuşoğlu, Merve Ünsal ve Özge Ersoy tarafından yürütülen projede sanatçılar, ölümlerinden sonra, özellikle de ürettikleri sanat eserlerinin akıbetine dair dileklerini paylaşıyorlar. Çavuşoğlu, Ünsal ve Ersoy’un projeyle ilgili yazdıkları metinde şu ifadeler yer alıyor:

“Vasiyetimdir, sanat eserlerinin uzun zaman zarfında nasıl varlığını sürdürebileceğini araştıran bir yayımcılık projesidir. Sanat eserleri sanatçıların stüdyolarında, özel koleksiyonlarda, müzelerde, depo alanlarında ya da basitçe hatırlarda yaşar. Lakin sanatçılar, varlıkları sona erdikten sonra işlerinin akıbetini nereye kadar kontrol etmek ister? Kontrollerini nasıl uygulamayı dilerler? Bu soruları, diyalog halinde olduğumuz sanatçılara yönlendirdik.”

Çavuşoğlu, Ünsal ve Ersoy’un sorularına cevap verenlerden biri de Gülsün Karamustafa’ydı. Özge Ersoy tarafından İngilizceye çevrilen ve bu şekilde yayımlanan Karamustafa’nın metninin orijinalini, ricamızı kırmayarak bize gönderdiler. Bu metni sizlerle paylaşıyoruz.

“Proje bağlamında bana gelen mail’de ‘Vasiyet’ kelimesini gördüğümde irkildim.

O ana kadar vasiyetle ilgili ne maddi ne manevi hiçbir şey düşünmemiş olduğumu şaşırarak fark ettim. Hele sanat üretimi ile ilgili böyle bir şey düşünmek aklımın ucundan geçmezdi.

Benim için sanat uçucu, kırılgan yeri geldiğinde veya işi bittiğinde yok olabilen bir şeydi. Önemli olan sanatı bulunduğu yerden daha ileriye götürmek, devinimini sağlamak, geçebilmesi için yeni kapılar aralamaktı.

Bu yüzden ben ve benim jenerasyonumdan pek çok sanatçı sanatını ürettikten sonra onun kalıcılığı ile, müzelere veya koleksiyonlara girip sonsuz bir hayat kazanabileceği ile ilgili pek fikir geliştirmediler. Sadece hayata kazandırdıkları sanat eserlerinin sözlerini doğru bir biçimde söylemesine önem verdiler. Eserlerinin fonksiyonlarını tamamladıktan sonra ne olacakları sanatçıların çoğu için önemli bir mesele değildi. Bu yüzden yirminci yüzyılın ikinci yarısında yapılmış ve daha sonra saklanma koşulları sağlanamadığı için veya başka nedenlerle tahrip olmuş veya yok olmuş sanat eserleri bugün iki tarihli olarak (biri ilk ikincisi ise yeniden üretim tarihiyle) müzelerde yerini alıyor.

Benim Vasiyetim yok. Hele işlerimle ilgili hiç yok. Bu güne kadar hangi süreçlerden geçerek varlıklarını sürdürdülerse aynen devam etsinler. “

“Vasiyetimdir” projesine bugüne kadar aralarında Zeyno Pekünlü, Lara Ögel, Pınar Öğrenci, Köken Ergun ve Ali Emir Tapan’ın da olduğu 16 sanatçı katıldı. Metinlerin İngilizce versiyonlarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal