Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nü üç ekip paylaştı

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nü üç ekip paylaştı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), kültür sanat faaliyetlerini desteklemek, nitelikli ve güncelliği olan üretime katkı sağlamak adına verdiği çeşitli ödüllere geçen sene eklenen Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü bu yılında Tiyatro D22, Bam İstanbul ve Tiyatro BeReZe arasında paylaştırıldı.

Tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi’nin 100 bin TL değerindeki bağışı vesilesiyle hayata geçirilen ödül, tiyatronun gelişimine katkı sağlamayı, yenilikçi üretimleri desteklemeyi amaçlıyor. Ödül, hedeflenen türde üretim gösteren, tiyatroya katkıda bulunan kişi veya tiyatro topluluklarına veriliyor.

Oyuncu, senarist ve girişimci Mert Fırat; oyuncu ve eğitmen Tilbe Saran; çevirmen ve tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi; İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz; oyuncu Selçuk Yöntem ve İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’den oluşan seçici kurul, bu yıl üretimleriyle ve yenilikçi yaklaşımlarıyla Türkiye tiyatrosuna katkıda bulunduğunu düşündüğü 8 topluluğa proje başvurusunda bulunması için çağrı yapmıştı.

Seçici Kurul

Seçici kurul, ödüle başvuran topluluklar arasından “Julius Caesar” ile Tiyatro D22’yi, “*Izdırap Korosu” ile Bam İstanbul’u ve “AN-SIZI-N” ile Tiyatro BeReZe’yi destekleme kararı aldı.

Para ödülü, 2020 yılında sahneleyecekleri yeni prodüksiyonlarında kullanılmak üzere bu üç topluluk arasında, toplulukların sundukları proje bütçelerine oranlı olarak pay edildi.

Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik Ödülü’nün 2018 yılı sahipleri Altkat Sanat Tiyatrosu 12 Ekim’de “Böyle Buyurdu Zerdüşt” oyununun, Altıdan Sonra Tiyatro/Kumbaracı50 ise 6 Kasım’da “Babaannemin Masalı”nın ilkgösterimlerini yapmak üzere hazırlıklarını sürdürüyor.

Tiyatro D22

2013 yılında Emir Çubukçu, Can Kulan ve Berkay Ateş tarafından İstanbul’da kurulan Tiyatro D22, seyirci ile buluştuğu ilk günden bugüne kadar bağımsız bir özel tiyatro olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Yaşadığımız coğrafyadan kaçmadan evrensele ulaşmayı hedefleyen Tiyatro D22 yeni metinler yazılmasını, klasik metinlerin bugüne uyarlanıp sahnelenmesini ve çağdaş yabancı metinlerin Türkçeye kazandırılarak seyirci ile buluşmasını destekliyor. Topluluk bugüne kadar içinde kendi yazdığı, yönettiği veya çevirdiği oyunların da olduğu toplam 8 oyun sahneledi, yurtiçi ve yurtdışı temsiller gerçekleştirdi. Ayrıca tiyatro oyunlarının yanı sıra tiyatro sanatının bir parçası olmak isteyen onlarca gence eğitim vererek, çağdaş ve fikri hür sanatçıların yetişmesine katkıda bulundu.

Bam İstanbul

Bam İstanbul, ”Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunu ekibi tarafından Ağustos 2016’da kuruldu. Topluluğun ilk oyunu “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” 11 Kasım 2016’da, ikinci oyunu ”Kader Can” 15 Aralık 2018’de seyirciyle buluştu. Her iki oyunun da metin yazarlığını ve yönetmenliğini Murat Mahmutyazıcıoğlu üstlendi.

Tiyatro BeReZe

Tiyatro BeReZe, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde tanışan Firuze Engin, Elif Temuçin ve Erkan Uyanıksoy tarafından 2006 yılında kuruldu. Ekip ilk oyununu 20 Mart 2008’de, Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Günü’nde sahneledi. BeReZe bu tarihten itibaren çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. 2008 ve 2019 yılları arasında BeReZe; hikaye anlatıcılığı, obje tiyatrosu, clown, buffoon, dans tiyatrosu gibi farklı tarzlarda, -3 yaştan başlamak üzere- farklı yaş grupları için 13 oyun sahneledi. Bu oyunları Türkiye dışında, Almanya, Fransa, Danimarka, Brezilya, Küba ve Makedonya gibi ülkelerde sahneledi; 40’ın üzerinde tiyatro festivaline konuk oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal