Gülriz Sururi bebekleriyle kız çocuklarının eğitimi desteklenecek

Gülriz Sururi bebekleriyle kız çocuklarının eğitimi desteklenecek

Kız çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak için bez bebekler üreten kadınların hayata geçirdiği “Puduhepa ve Kız Kardeşleri” projesinin üçüncü bez bebeği Gülriz Sururi oldu.

Tarihteki ilk barış anlaşması olan Kadeş’te mührü bulunan Hitit Kraliçesi Puduhepa’dan ilhamla 2018 yılında başlatılan “Puhudepa ve Kız Kardeşleri” projesinde ikinci bez bebek NASA’da çalışan ilk Türkiyeli astrofizikçi Dilhan Ege Eryurt adına üretilmişti. Projenin üçüncü bez bebeği ise yaşamı boyunca sanat ve kız çocuklarının eğitimi için çalışan Gülriz Sururi adına “Gülriz Sururi Yeniden” projesiyle duyuruldu.

Bebeklerin yaratıcısı Renan Tan Tavukçuoğlu’na Bartın’dan Bursa’ya, Karabük’ten İstanbul’a Türkiye’nin dört bir yanından elliden fazla kadın üretim sürecinde yardımcı oluyor.

Projeyle kız çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak ve çocukların Anadolu topraklarından çıkmış kadınların başarı hikâyelerinden ilham alarak, güçlerinin farkına vararak, kendilerine güvenerek büyümeleri amaçlanıyor.

18 kız çocuğuna yardım

“Puhudepa ve Kız Kardeşleri” projesinden elde edilen gelirle bugüne dek 18 kız çocuğunun iki yıllık eğitim masrafı karşılandı.

Elliden fazla kadının ekonomiye katılması sağlandı

Onlarca köy okulunda binlerce çocukla buluşan proje ekibi, toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Ayrıca BBVA’nın dört ülkede verdiği MOMENTUM desteğini 2019’da Türkiye ikincisi olarak kazanan proje ekibi, Sustainable Brands, People Make the Brand, BM Sosyal Fayda Zirvesi gibi pek çok etkinlikte yer aldı.

Ekip şimdi projenin geliştirilmesini istiyor. Bu kapsamda çizgi film ve köy öğretmenleri için aktivite setleri hazırlamak, lisanslı ürünlerin çıkması ve 2022’de uluslararası açılım hedefleniyor.

Projeye katılarak destek sağlamak için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal