Grup Yorum’a yine gözaltı

Grup Yorum’a yine gözaltı

Geçtiğimiz ay İzmir’deki konserlerinin valilik tarafından iptal edilmesine itiraz eden ve gözaltına alınan Grup Yorum üyeleri dün bir kez daha gözaltına alındı. Bu sefer gösterilen neden ise, Gezi protestoları sırasında polisin attığı gaz fişeği nedeniyle başından yaralanan ve yaşamını yitiren Berkin Elvan için 11 Mart 2015 tarihinde düzenlenen anmaya başka sanatçılarla birlikte katılarak burada açıklama yapmak ve 1 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenen bir pikniğe katılarak türkü söylemek.

Grup Yorum’un yaptığı açıklamaya göre, grup üyelerinden Ali Aracı ve İbrahim Gökçek’in Gazi Mahallesi’nden bindikleri minibüs polis tarafından durdurularak, üyeler İzmit plakalı bir araca bindirilmeye çalışıldı. Olayı fotoğraflamaya çalışan ETHA muhabiri Ali Haydar Doğan de onlarla birlikte gözaltına alındı. ETHA’nın yaptığı habere göre, Özel Harekat polisleri gözaltı esnasında havaya ateş açtı. Kimlik kontrolünün ardından gazeteci Doğan polisin “sizi yanlışlıkla aldık” sözleriyle birlikte serbest bırakıldı. Polise direnen Ali Alıcı’nın ise kolu kırıldı.

Günün ilerleyen saatlerinde Grup Yorum’un çağrısı üzerine gözaltına alınanlara destek olmak için Vatan Emniyet Müdürlüğü’nün önüne gelen Sultan Gökçek, Dilan Poyraz, Zafer Özgür Gültekin ve Hamza Polat isimli grup üyeleri ile Fatma Kırlangıç isimli dinleyici de gözaltına alındı.

Grubun avukatlığını üstlenen Halkın Hukuk Bürosu, bir açıklama yaparak, gözaltından önce kendileriyle iletişime geçilmesi gerektiğini vurguladılar.

“İfade almanın en doğal yolu adresine tebligat çıkartmak ya da avukatıyla ilişki kurmaktır. Ancak Ali ve İbrahim’e ne bir tebligat geldi ne de avukatlarıyla konuşan iletişim kuran oldu. Neden doğal yollardan ifadeye çağrılmadılar?

Grup Yorum’un adresi mi bilinmiyor? İbrahim ve Ali bütün ülke çapında ve yine yurt dışında konserler veren, defalarca kimlik kontrolünden geçen insanlardı. Ama hadi onlara ulaşamadılar diyelim, ya avukatları? Grup Yorum’un avukatlığını yaptığımızı bütün adliye bilir, gazeteciler bilir. Bir sorun olduğu zaman bizi ararlar. Bizse her gün adliyede veya emniyette karakollarda bulunan insanlarız.”

Gözaltına alınanlar halen serbest bırakılmadı.

Güncelleme: Grup Yorum üyeleri Ali Aracı ve İbrahim Gökçek, Gaziosmanpaşa Adliyesi’nden serbest bırakıldı. (17.50)

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal