Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ölüm orucunu sonlandırdı

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ölüm orucunu sonlandırdı

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek eylemini sonlandırdı. Gökçek ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Gökçek, konser yasaklarının kaldırılması, kırmızı bültenle aranan üyelerinin listelerden çıkartılması ve çalışmalarını yürüttükleri İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskınların son bulması talebiyle 323 gündür ölüm orucundaydı.

Grup Yorum üyeleri, insan hakları savunucuları, CHP ve HDP milletvekilleri, Gökçek için Direnişevi’nin önünde açıklama yaptı. Açıklamada, direnişin siyasi bir zafere ulaştığı belirtilerek Gökçek’in eylemini sonlandırdığı duyuruldu. Gökçek açıklamaların ardından hastaneye kaldırıldı. Açıklamalarda özetle şunlar denildi:

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya:

“Ülkemizde hiç kimse düşüncelerinden ideolojilerinden dolayı ötekileştirilmemeli, müzik yapma hakları engellenmemeli, konuşma ifade özgürlükleri engellenmemeli. Söz veriyoruz konser geçekleşinceye kadar bizler bu sorumluluğu üzerimize alıyoruz.”

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay:

“İbrahim’in ortaya koyduğu bu irade ile birlikte sadece Grup Yorum’un şarkılarını söyleyebilmesi için değil aynı zamanda Türkiye’de sanatın özgürce yapılabilmesi için herkes adına konulmuş bir irade. Bugünden itibaren taleplerin takipçisi olacağıma söz veriyorum.”

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker:

“Olumlu bir şekilde ve kazanımla sonuçlanması hepmiz adına mutluluk verici. Bir kişi konser yapmak için bedenini ölüme yatırıyor. Bu aslında bizim için utanç. Umut ediyorum ki İbrahim biran önce sağlığına kavuşur. Adil yargılanma talebi aslında çağdaş bir dünyada olmaması gereken bir talep. İçerde olan adil yargılanmayan Grup Yorum üyelerinin adil yargılanması için bundan sonra da mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı:

“İnsan hakları örgütleri olarak İHD ve TİHV yaşamdan yana tutum alırken dayanışma yaşatır der. Biz bugün dayanışmanın yaşatacağı bir adım atmış olduk. O nedenle İbrahim Gökçek’in Grup Yorum’un böyle bir karar alması biz insan hakları örgütleri açısından umut verici. Biz başından beri talepleri talebimizdir demiştik. Çünkü düşünce ve ifade özgürlüğü temel haklardan ve bu ifadelerini özgürce kullanabilecekleri, türkülerini özgürce söyleyebilecekleri bir ortamı yaratmak için de başından beri mücadele ediyoruz, bu mücadeleyi sürdüreceğiz.”

Konser başvurusunda bulunulmuştu

Halkın Hukuk Bürosu, İbrahim Gökçek’i yaşatmak için konser başvurusunda bulunacaklarını açıklamıştı. Dün yapılan açıklamada, Grup Yorum’un cezaevinde olmayan üyeleriyle birlikte bugün İstanbul Valiliğine başvuruda bulunulacağı belirtilerek şöyle denilmişti:

“Valiliğe giderek konser başvurusunda bulunacağız. Konser başvurularının derhal kabul edilmesini istiyoruz. Bugün ziyaretimizde gördüğümüz üzere durumu giderek ağırlaşmakta ve hayati riski artmaktadır. Yetkilileri, İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere Cumhurbaşkanlığı ve Valiliği göreve davet ediyoruz. Konser başvuruları kabul edilsin, İbrahim yaşasın.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal