Grup Yorum üyesi Ali Aracı tahliye edildi

Grup Yorum üyesi Ali Aracı tahliye edildi

Grup Yorum üyesi Ali Aracı, bir buçuk yıllık tutukluluğun ardından bugün tahliye edildi.

Grup Yorum’da 22 yıldır flüt ve kaval çalan Ali Aracı’nın “örgüt yöneticiliği” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması bugün İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

19 Haziran 2019’dan beri tutuklu olan Aracı’nın tahliyesine karar verildi.

Ne olmuştu?

Grup Yorum’un çalışmalarını yürüttüğü İstanbul’daki İdil Kültür Merkezi’ne son iki yılda ondan fazla kez polis baskın yaptı. Baskınlar sırasında Grup Yorum’a ait enstrümanlar başta olmak üzere birçok eşya hasar gördü ve kaybedildi. Nota defterleri ve şarkı kayıtlarına zarar verildi.

Grup Yorum’un yaptığı açıklamaya göre, bu baskınlarda 30’u aşkın kişi tutuklandı. Grubun bazı üyeleri halen tutuklu.

Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek ve Helin Bölek, tutuklu oldukları dönemde “Konser yasaklarının bitmesi, kültür merkezlerinin polis baskınına maruz kalmaması ve tutuklu üyelerinin serbest bırakılması” talepleriyle açlık grevine, ardından ölüm orucuna başladı. Bölek 20 Kasım 2019’da, Gökçek ise Adli Tıp’ın raporu sonrası 24 Şubat 2020’de ara kararla tahliye edildi.

Helin Bölek ölüm orucunun 288’inci günündeyken 3 Nisan 2020’de, İbrahim Gökçek de ölüm orucunun 323’üncü günündeyken, 7 Mayıs’ta hayatını kaybetti. Gökçek, grubun konser başvurusu yapmasının ardından 5 Mayıs’ta ölüm orucunu sonlandırarak hastanede tedavi altına alınsa da kurtarılamadı.

Son olarak İstanbul Valiliği, Grup Yorum’un Yenikapı Miting Alanı için yaptığı konser başvurusunu reddetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal