Grup Yorum üyeleri gözaltında

Grup Yorum üyeleri gözaltında

Cizre katliamını protesto etmek için Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yapan Grup Yorum üyeleri ve öğrencileri gözaltına alındı.

Basın açıklaması yapmak için saat 20.00’da Galatasaray Meydanı’nda buluşan grup, “Cizre’de AKP katlediyor. Kürt halkı teslim alınamaz” yazılı pankart açarak slogan attı. Sloganların ardından, Grup Yorum üyesi Ezgi Dilan Balcı basın açıklamasını okudu. Açıklamada yer alan ifadeler şöyle:

 

yorum2“AKP, iktidarını korumak için terör demagojileriyle katletmekten, linçler örgütlemekten çekinmiyor. Terör söylemleri her geçen gün halklar arasındaki dayanışmayı bölmeye, yok etmeye yönelik bir hal alıyor. Terör, sokağa adımını atan herkesi kurşun yağmuruna tutmaktır. Bir kenti evine hapsedip, elektriksiz, susuz bırakmaktır. Cizre’de Kürt halkımız Özel Harekat polisleri tarafından katledilen insanlarının cenazelerini buzlu sularla saklamaya çalışıyor. AKP halka karşı açtığı savaşta her türlü ahlaksızlığı yapıyor. Kürt ve Türk halklarını birbirine kırdırmak istiyorlar. Çünkü biliyor ki Kürt, Türk, Arap, Ermeni… Halklar birlikte olunca yolsuzluklardan, katliamlardan hesap sorulur. Bu hesaptan korkuyor AKP. Halkların tek çıkar yolu, katillerle pazarlığa oturmadan, ellerini sıkmadan sonuna kadar mücadele etmektir.”

Açıklamanın ardından Grup Yorum küçük bir konser verdi. Eylem sona erdiğinde kimlik kontrolü yapmak isteyen sivil polislere Grup Yorum üyelerinden Selma Altın, kendilerinden başka kimseye kimlik kontrolü yapılmadığını öne sürerek kimliklerini vermeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine, grup, kimliklerini göstermedikleri gerekçesiyle polis tarafından yaka paça gözaltına alındı. Bu sırada Çevik Kuvvet polisleri kalkanlarını havaya kaldırarak basın mensuplarının görüntü almasını engellemeye çalıştı. Gözaltına alınan 6’sı kadın 11 kişi polis merkezine götürüldü.

Kaynak: DHA

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal