‘Grup Gündoğarken’in ‘Nereden Nereye’ şarkısına sansür’

‘Grup Gündoğarken’in ‘Nereden Nereye’ şarkısına sansür’

Grup Gündoğarken’in “Nereden Nereye” adlı şarkısı YouTube’un Türkçe şarkıların kliplerini izleyicilerle buluşturan kanalı netd tarafından yayımlanmadı. Gündoğarken’in kurucusu Burhan Şeşen, bu karara tepki göstererek, “En çok üzüldüğüm hikâye kendi kendine sansür uygulamak. ‘Ya bir şey derlerse’ diye düşünüyorlar. O zaman nasıl üretim yapılacak? Bu bize yapılıyorsa, alternatif, muhalif bir şey yapmak isteyenler sesini nasıl duyuracaklar?” dedi.

Klibin neden yayınlanmadığına ilişkin netd platformunun Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Direktörü Yıldız Ertan ise sorunun telif haklarından kaynaklandığını açıkladı. Ertan açıklamasında, “Klipte birçok bilinen kişi ve olayın video, fotoğraf görüntüleri ve hatta sesi yer almaktadır. Bu görüntüler için hak sahibi kurumlardan ve kişilerden bu klipte yer almak konusunda muvafakatnamelerinin alınması gerekmektedir. Aksi durumda yayıncı olarak bizim için de hukuki sorumluluk doğmaktadır. Bu eser için bu muvafakatnameler eserin sahibi şirket tarafından şirketimize iletilmemiştir” ifadelerini kullandı.

Sözcü’den Sercan Meriç’in haberine göre, Gündoğarken, iki yıldır sürdürdüğü politik gösterisinde jenerik şarkısı olarak “Nereden Nereye”i seslendiriyordu. Grup, bu şarkıya bir klip çekti. Gökhan Şeşen, Burhan Şeşen ve Enver Aysever’in sözlerini kaleme aldığı şarkının klibinde efsane aktörler Levent Kırca, Ferhan Şensoy, Adile Naşit, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Tarık Akan, Kemal Sunal, sanat güneşi Zeki Müren, siyaset dünyasından Süleyman Demirel, Turgut Özal, Tansu Çiller, Necmettin Erbakan, duayen gazeteci Uğur Mumcu gibi isimler görülüyor.

Gündoğarken, bu şarkısında “Nereden nereye geldik biz / Nereden nereye gidiyoruz” diye soruyor. Politik bir mesaj taşıyan şarkı, geçmiş günlere atıfta bulunurken, bugün yaşanılanlara da tepki gösteriyor. İşte, bu şarkı, anlaşmalı müzik yapım firmalarından çıkan şarkıların kliplerinin yayımlandığı ve YouTube’daki en büyük Türkçe klip kanalı netd tarafından yayımlanmadı. Gündoğarken’in kurucusu Burhan Şeşen, bu sansüre tepki gösterdi.

‘Klipte hakaret yok’

Şeşen, şunları söyledi:

“Şarkıda ülkenin nereden nereye geldiğini anlatıyoruz. İnsanı gülümseten bir klip olmasına çabaladık. Kutuplaşmadan hepimiz daraldık. Klipte Necmettin Erbakan, Tansu Çiller gibi isimler var. Eğlenceli bir klip oldu. Hakaret yok, iktidarla ilgili hiçbir görsel yok. Tamamen 80’li yıllardan bu yana geldiği durumu gösterdik. İnsanların kaybettikleri değerlere yer verdik. Zaten bizde öyle sert söylemler yok. Anlatmak istediğimizi dolaylı anlatmak istiyoruz.

‘En çok üzüldüğüm hikâye…’

netd, bu klibi yayımlamadı. En çok üzüldüğüm hikaye kendi kendine sansür uygulamak. ‘Ya bir şey derlerse’ diye düşünüyorlar. O zaman nasıl üretim yapılacak? Kaldı ki bu kanal sosyal medyada… Herhangi bir TV’de gösterilmiyor. Bu bize yapılıyorsa, alternatif, muhalif bir şey yapmak isteyenler sesini nasıl duyuracaklar?”

Gündoğarken, netd’nin bu klibi yayınlamaması üzerine kendi kanallarından izleyicilerin beğenisine sundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal