Greenpeace’ten göçmenler için güvenli geçiş talebi

Greenpeace’ten göçmenler için güvenli geçiş talebi

Greenpeace ile Sınır Tanımayan Doktorlar kuruluşlarının gönüllüleri, Midilli adasında, göçmenlerden geriye kalan can yelekleriyle dev bir barış işareti yaparak, tüm dünyada barış ve göçmenler için güvenli geçiş talep etti. İnternet üzerinde de güvenli geçiş (#safepassage) etiketiyle bir kampanya başlatan örgütler, Ege denizinde ölümlerin son bulmasını, sınırların açılmasını ve insanları yerinden eden savaşların durdurulmasını istiyor.

Green2

Yaklaşık 500 bin kişinin canlarını hiçe sayarak, Avrupa ülkelerine ulaşmak umuduyla Ege denizini aştığını hatırlatan kuruluşlar, sadece kasım ayında 97 kişinin Ege denizinde öldüğüne dikkat çektiler. 2015 yılında da yaklaşık 3 bin 700 kişinin Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışırken hayatını kaybettiği kaydedildi.

Green3

Farkındalık yaratmak için 3 bine yakın kullanılmış can yeleğiyle Midilli’de dev bir barış işareti yapan örgütler, yeni yılda göçmenler için güvenli geçişin sağlanmasını istiyor. 

Birleşmiş Milletler Yüksek Mülteci Komiserliği’ne göre 2015 yılında 1 milyondan fazla göçmen Avrupa’ya ayak bastı. Uluslararası Göç Örgütü ise 2015’te çoğunluğu Ege’de olmak üzere 5 bin 350 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Kaynak: Greenpeace

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal