Gösteri sanatları alanında çalışan kadınlar: ‘Tacizi, cinsel saldırıyı, tahakkümü, ayrımcılığı görmezden gelmiyor, unutmuyoruz’

Gösteri sanatları alanında çalışan kadınlar: ‘Tacizi, cinsel saldırıyı, tahakkümü, ayrımcılığı görmezden gelmiyor, unutmuyoruz’

Gösteri sanatları alanında çalışan kadınlar, yönetmen ve tiyatro eğitmeni Celal Mordeniz’in faili olduğu taciz ve cinsel saldırı vakalarına ilişkin açıklama yayımladı. Mordeniz’in yöneticisi olduğu Seyyar Sahne ve Tiyatro Medresesi’nin konuya ilişkin hiçbir açıklama yapmamasını eleştiren kadınlar, “Sahne sanatları eğitiminde ve meslek alanımızda tacizi, cinsel saldırıyı, tahakkümü, ayrımcılığı görmezden gelmiyor, unutmuyoruz” dedi.

Tiyatro Medresesi’nin kurucusu ve Seyyar Sahne’nin yönetmeni Celal Mordeniz’in, çalışmalar esnasında çalıştırdığı kişiye tacizde ve cinsel saldırıda bulunduğuna dair bir ifşa metni yayımlanmış, ardından başka kişiler de Mordeniz hakkında benzer iddialarda bulunmuştu. İfşaların üstünden iki ay geçmesine rağmen Seyyar Sahne ve Tiyatro Medresesi’nden herhangi bir açıklama gelmedi.

Gösteri sanatları alanında çalışan kadınlar, yayımladıkları açıklamada konunun ısrarlı takipçisi olduklarını belirtti.

Açıklamada şöyle denildi:

“Ayşe mahlaslı meslektaşımızın 13 Şubat 2021 tarihinde sosyal medyada paylaştığı ‘Celal Mordeniz’in Taciz ve Cinsel Saldırı İfşası’ metni ve takip eden günlerde Hatice, Fatma, Elif ad/mahlaslı meslektaşlarımızın aynı kişi hakkında paylaştıkları ifşa metinleri sonrasında, iki aydır, Mordeniz’in yöneticisi olduğu Seyyar Sahne ve Tiyatro Medresesi kurumlarından kamuya dönük hiçbir açıklama yapılmadı.

Sahne sanatları eğitiminde ve meslek alanımızda tacizi, cinsel saldırıyı, tahakkümü, ayrımcılığı görmezden gelmiyor, UNUTMUYORUZ!

Bizler, gösteri sanatları alanında çalışan kadınlar olarak bu konunun ısrarlı TAKİPÇİSİYİZ…

TACİZ BİR SANAT ARACI DEĞİLDİR; TACİZ BİR EĞİTİM YÖNTEMİ DEĞİLDİR!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal