Görülmemiş İzmir fotoğraflarıyla, Ara Güler’den ‘Merhaba İzmir!’

Görülmemiş İzmir fotoğraflarıyla, Ara Güler’den ‘Merhaba İzmir!’

Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) tarafından Ara Güler Müzesi işbirliğinde düzenlenen, duayen fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in, İzmir ve civarına ait daha önce hiç görülmemiş fotoğraflarından oluşan “Ara Güler Merhaba İzmir!” sergisi, 26 Temmuz’a kadar İzmir’de Arkas Sanat Merkezi’nde sergilenecek.

“İnsanlar bakarak, görerek, yaşayarak bir şeyler öğreniyor değil mi? Ben de baktım, gördüm, yaşadım, öğrendim işte. Bir de çektim… Haydi Merhaba!“

Sergi, Ara Güler’in ilk kez gün yüzüne çıkan İzmir fotoğraflarının yanı sıra gençlik yıllarında yaptığı edebi çalışmalar, doğup büyüdüğü ve yaşamı boyunca belgelediği ikonik İstanbul fotoğrafları ile ulusal ve uluslararası kültür-sanat dünyasından önemli isimlerin portreleri olmak üzere 711 eserden oluşuyor. Sanatçının dünya kamuoyuna tanıttığı Aphrodisias antik kenti, Nemrut ve Nuh’un Gemisi konulu fotoğrafları da sergide yer alıyor.

Arkas Sanat Merkezi Direktörü Müjde Unustası ve Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç’ın direktörlüğünü üstlendiği sergide, Ara Güler’in muhabir olarak defalarca ziyaret ettiği İzmir’in 1950-60-70 ve 80’li yıllara ait daha önce hiç sergilenmemiş fotoğraflarıyla birlikte İzmir çevresinde yer alan Agora, Efes, Bergama, Allianoi gibi antik kentlerin orijinal siyah beyaz karanlık oda fotoğrafları da ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

Sergide, sanatçının kadrajından Nâzım Hikmet, Yaşar Kemal, Oğuz Atay gibi Türkiye edebiyatının önemli şair ve yazarlarına ait 100 adet portrenin yanı sıra “Yeryüzünde Yedi İz “serisinden Bertrand Russel, Tennessee Williams, Louis Aragon, William Saroyan, Marc Chagall, Salvador Dali ve Pablo Picasso’nun portreleri de sergileniyor.

Sergide yer alan ve sanatçının kariyeri boyunca kullandığı kameraları, basın kartları, kaşe ve ıstampaları, kontakt baskıları, kendi hazırladığı kitap maketleriyle Güler’in fotoğrafçı yönü ve çalışma yöntemleri görülebiliyor. Böylelikle sanatçının, hayatının çeşitli dönemlerini takip etme şansı da sunuluyor.

Ara Güler’in çektiği tek film olan ve Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan 1975 yapımı “Kahramanın Sonu” adlı 17 dakikalık belgeseli ve belgeseli çektiği kamerası da sergi kapsamında ziyaretçilerle buluşuyor.

Ara Güler’in kendi ses kayıtlarını içeren ve dostlarının sanatçıyı anlattığı NTV yapımı “Islık Çalan Adam Belgeseli” de sergide izlenebiliyor.

Sergi süresince Arkas Sanat Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi UNESCO Edebiyat Ofisi ve 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü işbirliğiyle Ara Güler’in fotoğrafçılığı, fotoğraf sanatı ve eserleri üzerine söyleşiler ve çocuk etkinlikleri de düzenlenecek.

Arkas Sanat Merkezi; pazartesi hariç, salı-pazar 10.00 – 18.00, perşembe günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal