‘Gomidas 150 yaşında’ konserinde Osman Kavala için özgürlük çağrısı

‘Gomidas 150 yaşında’ konserinde Osman Kavala için özgürlük çağrısı

Ermeni besteci ve müzikolog Gomidas, doğumunun 150. yılında, İstanbul’da bir konserle anıldı. Gomidas’ın eserlerini seslendirildiği konserde tutuklu iş insanı Osman Kavala için özgürlük çağrısı yapıldı.

Dün akşam (7 Ekim) Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda “Aydınlık Sabahın Sesi” başlığıyla gerçekleşen konserde Türkiye, ABD ve Ermenistan’dan konuk sanatçı ve topluluklar Gomidas’ın eserlerini seslendirdi.

Anadolu Kültür, Kalan Müzik ve Maxim Gorki Theater işbirliğiyle düzenlenen konserde; Aynur Doğan, Ertan Tekin, İklim Tamkan, Karatzayn Quartet, Kevork Tavityan, Levon Eroyan, Lusavoriç Çocuk Korosu ve Sevana Tchakerian, Pervin Chakar, Şevval Sam, Vomank müzik grubu, Yerkaran Projesi’nin yanı sıra Ermenistan’dan GOGHT müzik grubu ve ABD’den Ara Dinkjian ve Zulal Trio konser verdi.

Osman Kavala için özgürlük çağrısı

Gecenin sunuculuğunu üstlenen oyuncu Tilbe Saran, Gomidas ve tutuklu iş insanı Osman Kavala hakkında bir konuşma yaptı. Saran şunları söyledi:

“Daha derinden işitmek, tüm zenginlikleri birlikte kavramak, hissetmek için başımızı onun göğsüne yasladık. Yarın ve ondan sonraki gün daha aydınlık bir sabaha uyanmak için o sesleri içimizde taşıyalım ve hiç durmadan çoğaltalım, olur mu? O sesleri belki hepimizden çok önce duyan, daha hiçbirimizin aklında yokken bu geceyi hayal eden ve gerçekleşmesi için de tüm olanaklarını seferber eden bir ismi anmak isterim…”

Saran’ın konuşması sırasında salondaki ekrana iki yıldır tutuklu olan iş insanı Osman Kavala’nın fotoğrafı yansıtıldı. “Kavala için özgürlük” çağrısı yapılan salonda iş insanı konser için gelenler tarafından ayakta alkışlandı.

Osman Kavala’yla birlikte 15 kişinin yargılandığı Gezi Davası’nın üçüncü duruşması Silivri Kampüsü’ndeki İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülmeye başlandı.

Gomidas Vartaped hakkında:

Gerçek adıyla Soğomon Kevork Soğomonyan besteci, etnomüzikolog ve koro şefidir. 1869, Kütahya’da dünyaya geldi. Ermeni Klasik Müziği’nin kurucusu olarak adlandırılır. Bir yaşındayken annesi, 10 yaşındayken babası öldü. 1881’e kadar babaannesinin yanında büyüdü. Eçmiadzin’deki Ermeni kilisesi ruhban okuluna giderek 1895’te burada papaz oldu. 7. yüzyılda yaşamış bir Ermeni halk ozanı olan Katolikos Gomidas’ın ismine atfen Gomidas adını aldı.

Eçmiadzin Manastırı korosunda bulunduktan sonra 1896’da Berlin’e giderek müzikoloji öğrenimi gördü ve 1899’da müzikoloji doktoru payesini aldı.

24 Nisan 1915’te 234 Ermeni aydınıyla birlikte tutuklanıp Çankırı’ya sürgüne gönderilen Gomidas daha sonra Paris’teki bir sanatoryuma yatırıldı ve kalan hayatını burada tamamladı.

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar