Godard yeni filminde ‘Sarı Yelekli’ bir kadın direnişçinin hikâyesini anlatacak

Godard yeni filminde ‘Sarı Yelekli’ bir kadın direnişçinin hikâyesini anlatacak

Fransız Yeni Dalgası’nın önemli isimlerinden Oscar Onur Ödüllü yönetmen Jean-Luc Godard, hazırlıklarına başladığı yeni filminde, Fransa’da başlayan Sarı Yelekliler hareketinin içinde yer alan bir kadın direnişçinin hikâyesini anlatacağını açıkladı.

Filmloverss’ın The Film Stage’den aktardığına göre, son olarak Cannes Film Festivali’nde Özel Altın Palmiye ödülüne değer görülen “İmgeler ve Sözcüklere”  imza atan usta yönetmen, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda sinemaseverleri sevindirecek bir açıklamaya imza attı. Godard, yeni filmi için hazırlıklara başladığını açıkladı.

Her daim yeninin peşinden giden Godard, bu kez erkek arkadaşından yeni ayrılan sarı yelekli bir kadının hikâyesini beyazperdeye taşıyacak. Yeni filminin Jean Racine’in Bérénice’inden izler taşıyacağını söyleyen Godard, karakterin Titus Roma’ya döndükten sonraki Bérénice’i akıllara getirdiğini ifade etti.

Godard, belgesel ile kurmaca arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmaya hazırlanıyor

Son filminin neredeyse tamamını arşiv görüntüleriyle hazırlayan usta yönetmen, bu kez çekimlerin de yapılacağını ama bu çekimlerde oyunculara yer verip vermeyeceğini henüz bilmediğini belirtti.

Haber bültenlerinde gördüğümüz insanları alıp belgesel ile kurgunun karıştığı durumlar içinde resmetmek istediğini söyleyen Godard, şimdiden çekmek istediği insanların listesini yapmış gibi görünüyor. Usta yönetmen, listedeki isimlerden birinin de Fransız yazar ve gazeteci Natacha Polony olduğunu ama Polony’nin kurmaca bir sahnede rol almayı kabul edip etmeyeceğini bilmediğini belirtiyor.

Fransa’daki ekonomik eşitsizliği protesto eden Sarı Yelekliler hareketinde yer alan bir karakterin, hikâyenin merkezinde yer alması, Godard’ın yeni filminde ülkesinde yaşanan güncel olaylara ışık tutacağını gösteriyor.

Sarı Yelekliler

Sarı Yelekliler, akaryakıt zamlarına ve adaletsizliğe karşı Fransa’nın farklı bölgelerinden yüz binlerce insanın 17 Kasım 2018’de sokağa çıkmasıyla eylemlerine başladılar.

Eylemciler, her araçta bulunması zorunlu olan fosforlu sarı yelekleri giydikleri için “Sarı Yelekliler” olarak adlandırılıyor.

Herhangi bir siyasi partinin veya sendikanın örgütlemediği, bir liderin olmadığı Sarı Yelekliler hareketi, eylemlerini 24 haftadır sürdürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal