Gezici Festival, ‘güvencesiz hayatlar’ için yola çıkıyor

Gezici Festival, ‘güvencesiz hayatlar’ için yola çıkıyor

Ankara Sinema Derneği’nin bu yıl 21. kez düzenlediği Gezici Festival, 26 Kasım’da yolculuğuna başlıyor. Festivalin bu yılki teması “Güvencesiz Hayatlar”. Daha iyi koşullar için hayatını riske atan, hayatını kaybeden, güvencesiz ve istikrarsız koşullarda yaşamak zorunda kalanlara odaklanacak festivalin ilk durağı Ankara. 26 Kasım-2 Aralık’ta Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki gösterimlerin ardından festival, 4-7 Aralık’ta Bursa’da yoluna devam edecek. Buradaki gösterimler Sanat Mahal’de yapılacak. Festival 9-10 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi 3 Mart Konferans Salonu’nda yapılacak gösterimlerle sona erecek. 

“Güvencesiz Hayatlar” temasıyla gösterilecek filmler arasında Cannes’da Vincent Lindon’a En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran, Stéphane Brizé imzalı “İnsanın Değeri” ile ilkgösterimi Berlin Film Festivali’nde yapılan, Emine Emel Balcı’nın “Nefesim Kesilene Kadar” filmleri bulunuyor. Bu bölümde ayrıca Türkiye’deki ilk gösterimleri festivalde gerçekleşecek iki güçlü belgesel var. İlki, çağımızın önemli düşünürlerinden Noam Chomsky’yi kendine rehber edinen “Amerikan Rüyasına Ağıt” (Peter D. Hutchison, Kelly Nyks, Jared P. Scot) adlı film. Diğeri ise, Michael Winterbottom’ın yönettiği ve ünlü yönetmene provokatif oyuncu Russell Brand’in eşlik ettiği “Kralın Yeni Giysileri”.

Oscar adayları Gezici Festival’de

Gezici Festival’in klasikleşen Dünya Sineması bölümünde; Raul Garcia’nın canlandırma filmi “Olağanüstü Öyküler”, Bosnalı kadın yönetmen Ines Tanovic’in, Bosna Hersek Oscar adayı filmi “Gündelik Yaşantımız”, Ivan Ostrochovsky’nin yönettiği, Slovakya’nın Oscar adayı “Koza”, Anne Muylaert’in yönettiği Brezilya’nın Oscar adayı filmi “Annemle Geçen Yaz”, Santiago Mitre imzalı “Paulina”, Avishai Sivan’ın filmi “Tikkun”, Paolo Sorrentino imzalı “Gençlik” ve Altın Palmiye ödüllü Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul’un “Saltanatın Mezarlığı” adlı flimleri görülebilecek.

Türkiye sinemasından örnekler

Festivaldeki Türkiye 2015 bölümündeki gösterimlere her yıl olduğu gibi bu yıl da yönetmen ve oyuncular katılacak. Bu bölümde ilkgösterimi Venedik Film Festivali’nde yapılan ve Jüri Özel Ödülü’nü alan Emin Alper imzalı “Abluka”, Ankara’daki ilkgösterimi festivalde yapılacak Ben Hopkins imzalı “Hasret”, ilkgösterimi Sundance Film Festivali’nde yapılan, Adana Altın Koza’da En İyi Yönetmen ile En İyi Erkek oyuncu ödüllerini alan Tolga Karaçelik’in ikinci uzun metrajlı filmi “Sarmaşık”, Zeki Demirkubuz’un yazıp yönettiği ve başrolünde yer aldığı “Bulantı” ile Venedik Film Festivali’ndeki dünya ilkgösteriminden sonra, Adana Altın Koza ve Varşova Film Festivallerinden ödüllerle dönen Senem Tüzen’in ilk uzun metrajlı filmi “Ana Yurdu” izlenebilecek. Yönetmenler Zeki Demirkubuz, Emine Emel Balcı, Tolga Karaçelik, Emin Alper ve Senem Tüzen, Gezici Festival’de sinemaseverlerle buluşacak.

Festivalin yenisi: Sinemada Caz

Sinemada Caz bu yılki festivalin yeni bölümü. Bu bölümde, canlı performans ve turne kayıtlarını içeren kısa filmlerin yanı sıra müzisyenlere odaklanan iki önemli kurmaca film yer alıyor. Seçkinin aynı zamanda küratörlüğünü üstlenen Jonathan Rosenbaum ve Ekhsan Khoshbakht’ın sunumu eşliğinde; “Geç Kalan Hüzün” (John Cassavates, 1961), “Pete Kelly’nin Şarkıları” (Jack Webb, 1955), “Cab Calloway Söylüyor” (Fred Waller, 1934), “Black and Tan Fantasy” (Dudley Murphy, 1929), “Ben Webster Avrupa’da” (Johan van der Keuken, 1966), “Begone Dull Care” (Norman McLaren, 1949), “Yağmur Yağınca” (Charles Burnett, 1995) ve “Canlı Blues” (Gjon Mili, 1944) filmleri yer alacak. Sinemada Caz bölümüne paralel olarak gerçekleştirilen “Çizgi Roman: Sinemada Caz” sergisi 26 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi, Aliye Berger Sergi Salonu’nda görülebilecek. Naiel Ibarrola’nın illüstrasyonları ve Ekhsan Khoshbakht’ın yazımıyla sergilenecek eserler, sinema tarihinin çizimlerle aktarımına dair bir projenin parçası.

Işıl Eğrikavuk ile ‘İhtilaf Sanatı’

Restore edilen, Alman yönetmen Ewald André Dupont imzalı 1925 yapımı sessiz film “Varyete”, İngiliz müzisyen Stephen Horne ve Alman müzisyen Frank Bockius’un performanslarıyla canlı müzik eşliğinde gösterilecek. Festivalde ayrıca, toplumsal hafıza konusuna odaklanan, “Askıya Alınmış Zaman” filmi  izlenebilecek.

Türkiye’de çağdaş sanatla sinema arasında bir köprü oluşturmayı hedefleyen festivalin bu yılki sanatçı konuğu Işıl Eğrikavuk. İhtilaf Sanatı adlı bölümde, sanatçının sahte-belgesel formuna yakın beş işine yer veriliyor; “Karanlık Kütüphane” (2006), “Gül” (2007), “Röportaj” (2008), “Anı Müzesi” (2010) ve “Ters Köşe” (2013). Sanatçı ayrıca, Gezici Festival ve SALT Ulus işbirliğiyle 28 Kasım ve 5 Aralık tarihlerinde, Ankaralı katılımcılarla iki ayrı performans gerçekleştirecek.

Kısalar ve çocuk filmleri

Yıllardır minik seyircileri için film gösterimleri düzenleyen Gezici Festival, bu yılki çocuk filmlerini Norveç’ten seçti. Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri gösterimleri her yıl olduğu gibi ücretsiz gerçekleşecek. Bu yıl çocuklar için bir de Canlandırma Atölyesi yapılacak. Avusturya Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Roland Schütz’ün düzenleyeceği atölyede, katılımcı çocuklar ilk filmlerini üretmiş olacaklar.

Ankara biletleri; Biletix web sitesi, çağrı merkezi ve mobil uygulama yoluyla; Bilkent, Çayyolu, Kızılay ve Tunalı Dost kitabevlerinden ve 26 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde hizmet verecek Biletix gişelerinden temin edilebilir. Bursa biletleri Sanat Mahal gişelerinden satılacak. Kastamonu Üniversitesi’nde yapılacak gösterimler ise ücretsiz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal