Gezi Parkı’nın devredildiği vakıf, 2011’de yanan Hünkar Kasrı’nı hâlâ onarmadı

Gezi Parkı’nın devredildiği vakıf, 2011’de yanan Hünkar Kasrı’nı hâlâ onarmadı

Gezi Parkı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) elinden alınarak verildiği Beyazid Han-ı Sani Vakfı, 2011’de yanan Beyazıt Camisi’ndeki tarihi Hünkar Kasrı’nı hâlâ onarmadı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki akşam KRT’de katıldığı “Şimdiki Zaman” adlı programda, Gezi Parkı’nın belediyeden alınıp Sultan Beyazid Han-ı Sani Vakfı’na (2. Beyazid Vakfı) devredilmesine açıklık getirdi. İmamoğlu, aynı vakfın uhdesindeki Beyazıt Camisi’ne bağlı Hünkar Kasrı’nın 21 Şubat 2011’de yandığını ve o günden bu yana tamir edilmediğini söyledi.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Sultan II. Bayezid tarafından yaptırılan Beyazıt Camisi’nde, padişah ziyaret ettiğinde dinlenme ve görüşmeler için özel tasarlanan Hünkar Kasrı bulunuyordu. 1810’de yapılan bu kasr, 21 Şubat 2011’de büyük çaplı bir yangında tahrip oldu ve o günden bu yana yok olmaya terk edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğünce Beyazıt Camisi restorasyona alınsa da 2013-2020 yılları arasında kasra bir müdahale yapılmadı. Artık Gezi Parkı’nın da sahibi olan Beyazid Han-ı Sani Vakfı’na tescilli olan bu kasrın akarlarından elde edilen gelirle onarılması ve yaşatılması gerekiyordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal