Gezi Direnişi davasında beraat kararının ardından: ‘Gezi onurdur, Gezi kirletilemez’

Gezi Direnişi davasında beraat kararının ardından: ‘Gezi onurdur, Gezi kirletilemez’

Gezi Direnişi davasında Osman Kavala, Mücella Yapıcı ve Yiğit Aksakoğlu’nun da aralarında olduğu tüm sanıklar beraat etti, ayrıca Kavala için tahliye kararı verildi. Duruşmanın ardından sanatçı, aydın ve siyasetçiler sevinçlerini dile getirdi, birlik ve beraberlik mesajları paylaşıldı.

Gezi Direnişi eylemleri gerekçesiyle 840 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala ve tutuksuz 15 sanığın yargılandığı davanın 6. duruşması bugün Silivri’de İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Osman Kavala ile Mücella Yapıcı, Yiğit Aksakoğlu, Çiğdem Mater, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi beraat etti.

Ayrıca, davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala hakkında tahliye kararı verildi.

Yurtdışında bulunan yedi sanığın dosyası ise ayrıldı.

Beraat kararının ardından açıklama yapan Mücella Yapıcı, “Demek ki neymiş? Gezi yargılanamazmış. Gezi onurdur, Gezi kirletilemez” dedi.

Mücella Yapıcı

Duruşma sonrası Silivri Cezaevi Kampüsü’nde davayı takip edenler kutlamalar yaparken, birçok isim de sevincini ve değerlendirmelerini Twitter üzerinden dile getirdi. Paylaşımlardan bazıları şöyle:

Ahmet Şık: “Gezi davasında tüm sanıklara beraat, Osman Kavala’ya beraat.”

Ahmet Ümit: “Gezi davası sanıklarına beraat. Haklıydık, bir kez daha kazandık #GeziyiSavunuyoruz”

Ekrem İmamoğlu: “Gezi Parkı ile ilgili davada herkese beraat çıkması çok sevindirici ve yargıya olan güvenin tazelendiği bir karar oldu. İstanbul’da yaşayan herkes adına bu şehrin tarihini, kültürünü, yeşilini, doğasını savunan herkese selam olsun.”

Ece Temelkuran: “Hepimizin göğsünden dev bir fil kalktı. Zaten filin göğsümüzde ne işi var kısmını sonraya bırakarak bugünü sadece sevinmeye ayırıyoruz. Sevinçten ağlamaya da olur. Özledik @FreeOsmanKavala ve geçmiş olsun  @yigitaksakoglu @MucellaYapici ve herkes! Oh be!”

Şebnem Sönmez: “Biz haklıyız derken biz haklıyız demek istemiştik. Bugün; uzun zamandır ilk kez haklılığımızla mutluyuz da! Çünkü #GeziYargılanamaz Çünkü #OsmanKavala özgür Çünkü biz güzel çocuklarız”

https://twitter.com/edihvet/status/1229740666034511872

Eren Erdem: “Bugün Gezi davasındaki beraat kararıyla, 840 gündür tutuklu olan Osman Kavala’ya resmi olarak ‘pardon’ demiş bulundular. 840 Gün, orayı çok iyi bilen bir olarak, cezaevi arkadaşım Osman Kavala’nın yaşamından koparıldı. Ve son tahlilde ‘pardon’ denildi. Yazık.”

Zülfü Livaneli: “Suç yoktu, çok çektiler ama yine de yüreğimiz bayram yeri bugün” dedi. Ardından Gezi Direnişi’nden yaşamını yitirenlerin resmini paylaşan Livaneli, “#Gezi Onlar güneşi hiç görmeyecekler. Katillerinden hesap sorulana kadar bu dava kapanmayacak.”

Bülent Emrah Parlak: “Gezi Parkı ONURUMUZDUR. #oradaydım”

Meral Danış Beştaş: “#GeziYargılanamaz Siyasi kararlarla içerde tutulan herkes için aynı kararı istiyoruz. Siyasi kararlarla içerde tutulan herkesi.”

https://twitter.com/meraldanis/status/1229738039552946178

Atilla Taş: “Bedavadan yatırdınız Osman Kavala’yı ve diğerlerini! Tıpkı bizim gibi alerjiniz olan adamlara yaptığınız gibi! Beraat kararları sevindirici ve adalet adına umut verici! Geçmiş olsun Osman abi! #GeziyiSavunuyoruz”

https://twitter.com/AtillaTasNet/status/1229740357593829378

Can Dündar: “#Gezi’nin ikinci kurtuluşu. Dik duruş ve kararlılık her zaman kazanır. #MücadeleyeDevam”

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal