Gezi davasında birleştirme kararı

Gezi davasında birleştirme kararı

Gezi davasında ‘yurtdışında oldukları için’ dosyaları ayrılan, Memet Ali Alabora dâhil 7 kişinin dosyası yeniden Osman Kavala’nın da yargılandığı ana dava dosyasıyla birleştirildi.

Gezi davasında ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ iddiasıyla yargılanan ve ‘yurtdışında oldukları için’ dosyası ayrılan Can Dündar, Memet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi’nin ayrılan dosyaları Osman Kavala’nın da yargılandığı ana dava dosyasıyla yeniden birleştirildi.

Bugün İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya yargılanan isimler katılmazken avukatları duruşmada hazır bulundu. Duruşmaya katılan sanık avukatları, bu aşamada bir diyeceklerinin olmadığını söyledi. Mahkeme, dosyanın İstinaf Mahkemesi’nce beraat kararları bozulan aralarında Osman Kavala’nın da bulunduğu Gezi Direnişi ana davasıyla birleştirilmesine hükmetti.

İstinaf beraat kararını bozmuştu

18 Şubat 2020’de 30 Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında mahkeme Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Yiğit Aksakoğlu, Yiğit Ali Ekmekçi, Çiğdem Mater Utku ve Mine Özerden hakkında beraat kararı vermişti. 22 Ocak 2021’de de İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi (İstinaf) beraat kararını bozarak yeniden yargılanmalarını istemişti.

Gezi davası

Osman Kavala 18 Ekim 2017’de Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. 1 Kasım 2017’de de “Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs, hükümeti ortadan kaldırma” iddiasıyla tutuklandı.

Bu olaydan bir yıl sonra da 16 Kasım 2018’de Kavala’nın kurucusu olduğu Anadolu Kültür’ün bazı yöneticilerinin de yer aldığı yeni bir gözaltı dalgası yaşandı. 13 hak savunucusu gözaltına alındı. Aynı gün Yiğit Aksakoğlu tutuklandı.

Savcı iddianamesi Kavala’nın tutukluluğunun 16. ayında 19 Şubat 2019’da açıklandı. İddianame 4 Mart’ta da mahkemece kabul edildi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Yakup Ali Kahveci’nin yazdığı iddianamede davacı mağdurlar sıfatıyla 2011’de kurulan 61’inci dönem hükümet kabinesi yer aldı. Savcı 16 kişi hakkında müebbet hapis istedi.

24 Haziran 2019’da görülen davanın ilk duruşmasında tutuklu olan Yiğit Aksakoğlu tahliye edildi. 25 Haziran 2019’daki ikinci duruşmada ise mahkeme Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına hükmetti.

Mahkeme heyeti değişti

30 Temmuz 2019’da Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Gezi davasına bakan mahkemenin başkanı ve üyelerini ikinci heyete gönderdi. HSK yargılamayı yeni oluşturduğu birinci heyetin yapmasına karar verdi. Hem Kavala hem de Aksakoğlu için “tutukluluğun devamı” yönünde oy kullanan kıdemli üye Ahmet Tarık Çiftçioğlu’nun yeri değişmezken muhalefet şerhi koyan üye başka bir mahkemede görevlendirildi.

6 Şubat 2020’de mütalaasını mahkemeye teslim eden Gezi davası savcısı Edip Şahiner, Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ve Mücella Yapıcı hakkında müebbet hapis, diğer sanıklar hakkında da 15 yıldan 20 yıla kadar hapis istedi.

9 kişiye beraat

18 Şubat 2020’deki altıncı duruşmada mahkeme Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Yiğit Aksakoğlu, Yiğit Ali Ekmekçi, Çiğdem Mater Utku ve Mine Özerden’in “yüklenen suçların işlendiğine dair mahkumiyete yeter derecede hukuka uygun somut ve kesin delil bulunmadığı”ndan beraatına hükmetti.

Davanın yurtdışında olan sanıkları Can Dündar, Memet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi’nin dosyaları ayrılarak haklarında yakalama kararı çıkartıldı.

Erdoğan istedi, heyet hakkında soruşturma açıldı

Aynı gün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında “Bu (Gezi eylemlerini kastediyor) masum bir ayaklanma hadisesi değildir. Ciddi anlamda perde arkasında Soros türü bazı ülkeleri ayaklandırmak suretiyle oraları karıştıran tiplerdir. Bunun malum Türkiye ayağı (Osman Kavala’yı kastediyor) hapisteydi. Onu bir manevrayla beraat ettirmeye kalktılar” dedi.

Aynı gün akşam saatlerine doğru Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), beraat kararında imzası bulunan hakimler hakkında soruşturma izni verdi.

Hakkında tahliye kararı verilen Osman Kavala ise cezaevinden çıkarılmadan daha önce tahliye edildiği başka bir soruşturmadan tekrar gözaltına alınarak tutuklandı.

AYM’den Aksakoğlu kararı

Davanın ardından ise Gezi davasında 7 ay tutuklu kaldıktan sonra tüm suçlamalardan beraat eden Yiğit Aksakoğlu’nun bireysel başvurusunu görüşen Anayasa Mahkemesi Aksakoğlu’nun tutuklanmasının hak ihlali olduğuna karar verdi ve Aksakoğlu’na tazminat ödenmesine hükmetti.

AYM, aynı davada beraat eden ve farklı bir suçtan cezaevinden çıkmadan tekrar tutuklanan Osman Kavala’nın başvurusununu ise reddetti.

 

Kaynak: bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal