Gezegenimizde 3 trilyon ağaç var

Gezegenimizde 3 trilyon ağaç var

İnsanlar her yıl yaklaşık 15 milyar ağacı yok ediyorlar, her yıl dikilen yeni ağaçların sayısı ise yalnızca 5 milyar.

Yale Üniversitesi’nden Dr. Thomas Crowther ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre, dünyada 3 trilyondan fazla ağaç bulunuyor. Bu rakamın, daha önceki en yüksek tahmin olan 400 milyarın 8 katı olduğu belirtiliyor.

Crowther ve ekibinin bu bilgiye, uydu fotoğraflarından yararlanarak yaptıkları arazi etüdü verilerinden ulaştıkları öğrenildi.

BBC’nin haberine göre, ekip, Nature dergisine yaptığı açıklamada, elde edilen bu yeni ağaç sayısının gezegenimizde kişi başına 420 ağaç düştüğünü gösterdiğini vurguladı.

agac2Gezegenimizdeki iklim değişikliği ve küresel ısınmanın en önemli nedeninin yağmur ormanlarının yok edilmesi ve fosil yakıt kullanımı sonucunda ortaya çıkan aşırı miktardaki sera gazı olduğu ve ağaçların en çok bilinen sera gazı karbon dioksiti emip içerisindeki karbonu emdikten sonra kalan oksijeni atmosfere bıraktıkları düşünülecek olursa, Dr. Crowther ve ekibinin elde ettiği yeni verilerin ilgili alanlardaki pek çok araştırmaya temel oluşturacağı ileri sürüldü.

Dr. Crowther, yaptığı açıklamada, “Biz yalnızca, küresel orman sisteminin durumunu, insanların anlayabileceği, bilim insanlarının yararlanabileceği, çevre uygulayıcıları ve politika üreticilerin anlayıp yararlanabileceği rakamlarla tanımlıyoruz” dedi.

Bu arada, dünyada bulunan yaklaşık 3 trilyon ağaçtan 1.39 trilyonunun tropikal ve subtropikal bölgelerde, 0.61 trilyonunun ılıman bölgelerde, 0.74 trilyonunun kutupaltı ormanlarda yer aldığı belirtildi.

Yapılan araştırmanın en açık seçik sonuçlarından biri de, insanların dünyadaki ağaçların sayısı üstündeki etkileri. Ekibin açıklamasına göre, insanlar her yıl yaklaşık 15 milyar ağacı yok ediyorlar, her yıl dikilen yeni ağaçların sayısı ise yalnızca 5 milyar.

Öte yandan, insanlığın, yaklaşık 11 bin yıl önceki son buzul çağından bu yana nerdeyse 3 trilyon ağacı yok ettiği tahmin ediliyor.

Kaynak: BBC

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal