George Clooney ‘Ak Miğferler’ hakkında film yapacak

George Clooney ‘Ak Miğferler’ hakkında film yapacak

George Clooney, ‘Ak Miğferler’ adıyla da bilinen Suriye Sivil Savunma örgütü hakkında bir kurgu film yapacağını açıkladı. Yaklaşık üç bin gönüllüden oluşan Ak Miğrferler, Suriye savaşı esnasında kurulan ve özellikle son günlerde sıkça gündeme gelen, hükümet dışı bir organizasyon.

Clooney filmi için, Eylül ayında yayımlanan kısa belgesel “The White Helmets”i kaynak olarak kullanacağını açıkladı. “The White Helmets”, bu yıl Oscar Ödülleri’nde kısa belgesel ödülü için de kısa listede. Filmin yönetmenliğini Orlando von Einsiedel, yapımcılığını ise Joanna Natasegara yaptı.

Clooney ve yapımcı ortağı Grant Heslov ise, şu anda filmleri için yazar aradıklarını açıkladı. Bugüne kadar aralarında “Hazine Avcıları” ve “Zirveye Giden Yol”un da olduğu beş uzun metrajlı filmin yönetmenliğini yaptı.

Ak Miğferler’in bugüne kadar 60 bin kişiyi kurtardığı ve 150 civarında üyelerini çatışma esnasında kaybettikleri söyleniyor. Özellikle yaralı fotoğrafıyla tüm dünyanın dikkatini çeken Suriyeli çocuk Ümran’ı kurtarmalarıyla adları daha yaygın bir biçimde duyulan Ak Miğferler, bu sene Nobel Barış Ödülü için de aday gösterilmişti.

Öte yandan örgütün ABD bağlantıları ve yurt dışından finanse ediliyor olması, eleştirilen noktalar arasında. Bunun yanında Beşer Esad ve Esad yanlıları, örgütün kurtarma faaliyetlerinin çoğunun sahte olduğunu ve örgüt tarafından basına sızdırıldığını, örgütün Batı hükümetlerinin propagandası amacıyla kurulduğunu iddia ediyor.

Clooney geçtiğimiz sene BBC’ye verdiği röportajda, Suriye’deki insanlara yardım etmek istediğini ancak bunu siyasete resmi olarak karışmadan yapmak istediğini açıklamıştı.

Kaynak: The Guardian

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal