Genç yönetmen Nehir Onay’ın kısa filmine Cannes’dan ödül

Genç yönetmen Nehir Onay’ın kısa filmine Cannes’dan ödül

ABD’nin New York kentinde yaşayan Türkiyeli öğrenci Nehir Onay’ın kısa filmi, Cannes Film Festivali’nde ”en iyi kısa belgesel” ödülüne değer görüldü.

AA’dan aktarılan haberlere göre, New York’ta belgesel film üzerine master eğitimi alan Onay, yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı, profesyonel bir bale kurumu ve oradaki bir koreografiyi konu alan “Sur Les Pointes” adlı projesiyle Cannes Kısa Film Festivali’nde ”en iyi kısa belgesel” ödülünü kazandı.

Onay, yaptığı açıklamada, ”Sıkı çalışmalarımızın ve verdiğimiz emeklerin karşılık görmesi bizi çok mutlu etti. Dans gibi film alanında örnekleri daha önce görülmemiş bir konuyu farklı, yeni bir açıdan ele almak asil hedefimizdi. Filmimizi kısa ama öz tutup, hikâyeyi canlı ve keyifli bir şekilde anlatmak istedik. Bu etkiyi hem Amerikan hem diğer kültürlerdeki izleyicilerde yaratabilmiş olduğumuzu gördük” dedi.

Farklı film festivallerine de katılacağını belirten Onay, kısa belgesel film dalında Sundance Film Festivali, Big Sky Documentary Film Festivali, Miami Film Festivali ve Key West Film Festivali’ne de başvuruda bulunduğunu söyledi.

Nehir Onay’ın belgeseli, 13-21 Eylül’de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl online düzenlenen Cannes Kısa Film Festivali’nde gösterilmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

1 Yorum

 • Selçuk Gür
  1 Ekim 2020, 01:28

  Cannes Film Festivali (1946-günümüz) ile kısa adı CSFF olan Cannes Kısa Film Festivali’ni (2014-günümüz) birbirine karıştırmamak gerek.

  Cannes Film Festivali, her yıl Mayıs ayında düzenleniyor. 12-23 Mayıs 2020’de gerçekleşmesi planlanan 73’üncü Cannes Film Festivali, pandemi nedeniyle iptal edildi (Kaldı ki, Nehir Onay’ın adı resmi seçimdeki "Belgesel Film" ve "Belgeseller 2020"de geçmiyor). 74’üncü Cannes Film Festivali de 11-22 Mayıs 2021’de.

  Full Sail Üniversitesi (Florida, ABD) mezun ve öğretim üyelerinin hazırladığı, yapım ve yönetmenliğini Nehir Onay’ın üstlendiği Orlando Ballet belgeseli "Sur Los Pointes", 13-21 Eylül tarihleri arasında Cannes Kısa Film Festivali’nin bir parçası olarak Eventive’de çevrimiçi olarak gösterildi. "En İyi Belgesel" dalında 2’ncilik ödülüne değer görüldü.

  Esin verici bir belgesel film yapımcısı olma hedeflerini sürdüren çalışkan, genç ve profesyonel İzmirli kızımız Nehir Onay’ı kutluyoruz.

  https://www.youtube.com/watch?v=CUxURLP1DAE

  CEVAPLA