Genç Karl Marx’ın hayatı sinemada

Genç Karl Marx’ın hayatı sinemada

2005 yılında Ruanda soykırımı hakkındaki “Summertimes in April” filmiyle dikkat çeken Haitili yönetmenin Raoul Peck  “Le jeune Karl Marx” (Genç Karl Marx) isimli yeni filminde, Marx’ın 1844-1848 yılları arasındaki hayatını konu edecek.

Fransa, Almanya ve Belçika ortak yapımı olan filmin senaryosu, Jacques Rivette filmlerinden tanıdığımız Pascal Bonitzer tarafından yazıldı. Filmde Karl Marx rolünü, daha önce “Soysuzlar Çetesi” filminde de yer alan August Diehl; Friedrich Engels rolünü Stefan Konarske ve Karl Marx’ın eşi olan Jenny von Westphalen rolünü ise Vicky Krieps canlandırıyor. Film, Marx’ın 26 yaşında eşiyle birlikte sürgündeyken Engels ile tanışmasını ve birlikte çalışmalarını anlatıyor. Film aynı zamanda, dönemin siyasi atmosferini de betimliyor.

Yönetmen Peck, bir söyleşisinde filmi “geleneksel yaşlı ve sakallı devrimci ikon karikatürüne başvurmaktan kaçınarak, 20. yüzyıl ve sonrasının dünyasına sıra dışı bir etki yapan genç ve iddialı aydınların olgunlaşmasını anlatıyor” sözleriyle anlattı.

“Le jeune Karl Marx”ın bu yaz gösterime girmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal