‘Geleceğe Dönüş’ gününüz kutlu olsun!

‘Geleceğe Dönüş’ gününüz kutlu olsun!

“Geleceğe Dönüş” serisi tartışmasız en iyi bilim kurgu film serilerinden birisi. Serinin ikinci filminde Marty McFly doğmamış çocuklarını kurtarmak için 26 Ekim 1985’ten bugüne yani 21 Ekim 2015’e seyahat etmişti.  

Filmin tutkunları için bugünün tarihi öylesine özel ki, bunun için bazı internet sitelerinde geri sayım sayaçları dahi yapıldı. Bugün sürpriz olmayacak bir başka konu ise “Geleceğe Dönüş” filminin bugün trend topic olması. Yine bugün sayaçlar sonsuza kadar durabilir çünkü filme göre şu an biz geleceği yaşıyoruz.

gelecegedonus2“Back to the Future” ismiyle gösterime giren filmde Robert Zemeckis yönetmenlik, Bob Gale yardımcı senaristlik, Steven Spielberg yapımcılık yaptı. 1985 yapımı bilim-kurgu, macera ve komedi türündeki film, dünya çapına ün kazandı.

Ancak bugün içinde yaşadığımız gelecek, filmde tasvir edilen gelecek hayaliyle pek uyuşmuyor. Uçan arabalar henüz yok, uçan kaykaylar ise test aşamasında. Çöpleri otomobilin enerji dönüştürücüsüne atmak  hâlâ bir hayal olarak kalmaya devam ediyor. Işınlanma konusunu konuşmak için bile henüz çok erken.

gelecegedonus3Gelece Dönüş filminin öngörülerinden hangileri gerçekleşti?

– Filmde 2015 yılında benzin istasyonuna giren nanoteknolojik araçların herhangi bir insan yardımı olmadan yakıt alabildiği görülüyor. Oysa aradan geçen yıllara rağmen benzin istasyonları bu derece değişmedi.

– Yönetmen Jaws serisine nazire yaparak film serisinin 19’a kadar gideceğini öngörmüştü. Ancak seri 4. filmle sona erdi.

– Ayağa göre kendini ayarlayabilen ve bağcıklarını kendi bağlayan bir ayakkabı henüz icat edilmedi.

– Nano gözlükler yerine Google Glass üretildi. Ancak biz yine de araç kullanırken güneş gözlüklerini tercih ediyoruz.

– Uçan kaykaylar test aşamasında

– Marty McFly`ın patronuyla atışması ve kovulma sahnesi de filmin unutulmaz sahneleri arasında. Marty kovulduğunu mesaj olarak yazıcıdan çıkan kâğıtla görüyordu. Bugün kâğıda bile gereksinim duymuyoruz. Akıllı telefonlardaki sohbet programları her derde deva…

Hazırlayan: Anıl Aksoy

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal