‘Geçmişin Sesi Amida Konserleri’ Zerzevan Kalesi’nde devam ediyor

‘Geçmişin Sesi Amida Konserleri’ Zerzevan Kalesi’nde devam ediyor

DTSO’nun tarihi mekânlarda düzenlediği “Geçmişin Sesi Amida Konserleri”, Roma döneminden kalma Zerzevan Kalesi’ndeki dinletiyle devam ediyor.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), kentin tarihi mekânlarında “Geçmişin Sesi Amida Konserleri” adıyla düzenlediği konserler dizisine devam ediyor. Hasuni Mağaraları’nda başlattığı “10 Tarihi Mekân 10 Eşsiz Konser” etkinliklerinin ikincisi farklı bir konsept ile 13 Kasım’da Çınar ilçesindeki Roma döneminde kalma Zerzevan Kalesi’nde düzenleniyor.

Dijital platformlarda izleyiciler ile buluşan konser programını DTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak değerlendirdi. Tayınlamak, kazı çalışmalarının devam ettiği UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde yer alan Zerzevan Kalesi’nin yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi gördüğünü belirtti.

‘Kültürel çeşitliliği gözler önüne serdi’

DTSO olarak tarihi, kültürel eserlerin ve somut olmayan kültürel değerlerin tanıtımına büyük önem verdiklerini ifade ederek, geçmişten günümüze kadar uzanan zengin müzik kültürünün tanıtımı ve gençlerin, yerel girişimlerin bu kültürü yaşatma ve sürdürme konusundaki çalışmalarına da destek verdiklerini belirten Tayınlamak, “Hasuni Mağaraları’nda düzenlediğimiz ilk konser etkinliğimiz büyük ilgi gördü. Dengbêjlik geleneğini ve kilamlarımızı sentur, keman ve erbane eşliğinde izleyiciler ile paylaştık. Seyidxane Boyaxci’nin etkileyici sesi ve kilamı konserimize renk kattı ve konser vesilesi ile de kendisini anma imkânımız oldu. Farklı dillerdeki ezgiler, klamlar bölgemizin ve ilimizin kültürel çeşitliliğini bir kez daha gözler önüne serdi” diye konuştu.

13 Kasım’da yayımlanacak

Tayınlamak, Zerzevan Kalesi’nde çekimlerini yaptıkları ikinci konser etkinliğinin 13 Kasım Cuma günü saat 20.00’da DTSO’nun sosyal medya hesapları üzerinden izleyiciler ile buluşacağını dile getirerek, “Bu konserde enstrüman olarak piyanoya yer verdik. Klasik Batı Müziği’nden ezgilerin yanında yerel ezgiler de piyano eşliğinde Ma Müzik sanatçıları tarafından seslendirildi. Konserimize bölgemizin kültürel zenginliğinden beslenerek Zazaki ve Kurmanci eserler seslendiren Mikail Aslan büyük renk kattı. Tahsin Taha’nın Seyrana eserini seslendirdi. Gün doğumunda klasik müzik dinletisi ile başlayan konser, gün batımında piyano eşliğinde bu toprakların ezgilerinin, kilamlarının seslendirilmesi ile tamamlandı” şeklinde konuştu.

Tayınlamak, konser çekimlerini büyük zevk alarak gerçekleştirdiklerini dile getirerek, Zerzevan Kalesi’nin eşsiz görüntüleri ve müzik ezgilerini izleyiciler ile buluşturmak için heyecan duyduklarını aktardı.

Yeni konser programı hakkında da bilgi veren Tayınlamak, üçüncü konserin inanç turizm değerleriyle bilinen Eğil ilçesinde yapılacağını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal