Geceyarısı Ekspresi’nin yaratıcısı ‘Türkiye’den kaçışını’ kutladı

Geceyarısı Ekspresi’nin yaratıcısı ‘Türkiye’den kaçışını’ kutladı

Geceyarısı Ekspresi’nin gerçek kahramanı ABD’li yazar, oyuncu William Billy Hayes, tutulduğu İmralı Hapishanesi’nden kaçışının 40. yılını sosyal medya hesaplarında kutladı. Hayes, Türkiye’de esrar kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle yakalanıp hapse atılmış, 5 yıllık mahkûmiyetin ardından kaçmayı başarmıştı.

gece2Kaçışını birinci sayfadan duyuran Hürriyet gazetesinin fotoğrafını dün Facebook hesabında paylaşan Hayes, “2 Eylül 1975, 5 yıllık hapislikten sonra İmralı Adası’ndan kaçtım, bugün onun 40. yıldönümü. Türk gazetesinde hikâyesi var. Çok iyi görünüyorum” notunu yazdı.

gece3Billy Hayes, 28 yaşındayken esrar ticareti yaptığı gerekçesiyle 30 yıl hapse mahkûm olmuş, kaçışının ardından hapiste yaşadıklarını kitabından anlatmıştı. Kitabın Alan Parker tarafından sinemaya uyarlanmasının ardından ise “Türkiye’yi kötü gösterdiği” gerekçesiyle film epey tartışılmıştı.

Hayes’in sosyal medya hesabında paylaştığı Hürriyet gazetesinde, kaçış hikâyesi şöyle anlatılıyor:

William Hayes, İstanbul’a turist olarak gelmiş ve dünyaca tanınan Hippi merkezi Sultanahmet’e yerleşmişti. Burada esrar kolay bulunuyordu. İki Fransızla arkadaşlık kurdu ve onların aracılığıyla 300 kilo esrar aldı. 30 yıla mahkum olup kaçması ona zengin olmak yolunu açtı. 

O gece arkadaşları koğuşlara girerken bir barakanın ardına saklandı. Gece karanlığında gözcülerden gizlenerek adeta sürünürcesine iskeleye bağlı motora yaklaştı. Filikaya bindikten bir buçuk saat sonra, günlerce eğeleyerek bıçak haline getirdiği demiri paçasından çıkardı ve filikayı motora bağlayan ipi kesti. Saatlerce dalgalarla boğuştu ve sahile vardı. Köylüler ertesi gün kayalara çarpa çarpa parçalanan filikayı buldu. Amerikalı mahkûm bir kum motorunun sandalına saklandı ve açık denizde teknenin ipini kesti. Yüzerek Yunan adalarına çıkan Amerikalı buradan ülkesine döndü. 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal