Gaziantep’te Roma dönemine ait mozaik bulundu

Gaziantep’te Roma dönemine ait mozaik bulundu

Gaziantep’te yapılan kazılarda, Dülük (Doliche) antik kentinde, Roma İmparatorluğu döneminde -bir Roma eyaleti olan- Suriye’nin kültürüne ışık tutacak paha biçilemez bir mozaik taban buldu. Bugüne kadar böylesine bir şehir merkezi çok az incelebilmişti. Bugün Suriye sınırları içinde kalan ve bu tür bir araştırmaya konu olabilecek Apamea ve Cyrrhus gibi şehirler ise iç savaşta yok edildi.

Münster Üniversitesi’nden Prof. Engelbert Winter’ın yönettiği projede, Roma’nın antik Suriye’sindeki kentsel gelişim ve yaşam araştırılıyor. Prof. Winter, kazı hakkında “Bu şehir, Roma-Suriye şehir kültürünün hâlâ araştırılabileceği az sayıdaki yerden biri” dedi. 

romantep2Arkeolog Dr. Michael Blömer ise mozaiklerle ilgili şunları söyleri:

“Bu bizim en olağanüstü keşfimiz. Çok kaliteli bir mozaik taban keşfettik. Mozaik tabanın orijinali 100 metrekareden daha fazla bir alanı kaplıyor. Burası sütunlarla çevrili bir avlusu olan muhteşem bir yapı kompleksi içinde bulundu.”  

Ayrıca boyutu ve muazzam geometrik desenleriyle, bölgenin en güzel geç antik dönem mozaiklerinden birisini bulduklarını söyleyen Blömer, yapının işlevi henüz kesin olmasa da, dönemin zenginlerinden birisinin villası olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Ekip, bulunan villaların yanında, sıradan insanların günlük hayatları ve şehrin yapısı hakkında bilgiler veren basit evler, sokaklar ve su kanallarını araştırıyor. Önümüzdeki sene kazı alanın genişletilerek antik şehrin kamuya açık alanlarını da kapsanması planlanıyor.

Helenistik dönemden Haçlılar dönemine kadar, bir Kuzey Suriye şehrinin güvenilir bir tablosunu çıkarmayı umduklarını ifade eden Dr. Blömer, günlük hayatta kullanılan eşyalar ve toplumsal kültür hakkında veriler elde etmeyi umuyor.

Kaynak: Archaeology News

Hazırlayan: Anıl Aksoy

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal