Gazeteci-yazar Yaşar Aksoy trafik kazası geçirdi

Gazeteci-yazar Yaşar Aksoy trafik kazası geçirdi

İzmirli gazeteci-yazar Yaşar Aksoy, Çeşme’de trafik kazası geçirdi. Aksoy, kaza sonrasında Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü’ne değer görüldüğünü öğrendi.

İHA’dan aktarılan habere göre, İzmir’de Çeşme’ye tatil için gelen bir çift, yolları karıştırınca ters yola girdi. Tatilci aile, kendisine yeşil ışık yanmasını bekleyen Yaşar Aksoy’a aracıyla çarptı.

Kaza sonrasında çarpmanın etkisiyle yere düşen ve üç kaburgası kırılan, başında yaralar oluşan Aksoy, Çeşme Alper Çizgenakat Devlet Hastanesine kaldırıldı. Tedavisinin ardından hastaneden taburcu olan Aksoy, “Bana çarpan insanlardan davacı olmadım. Hakkımı helal ettim. Zira o kadar çok üzüldüler ki anlatamam” diye konuştu.

Kaza sonrasında ödül aldığını öğrendi

Aksoy, sosyal medya hesabından şu yazıyı paylaştı: “Kadere bakın. Araba çarptığı gün ödül kazandım. Dün Ankara’dan değerli Dil Derneğinden bildirdiler. Yazılması tüm yaşamımı kaplamış olan ‘Hasan Tahsin – Yürekler Selanik’ kitabım ödül kazanmış. Ağrılar içinde iken çok sevindim. Çünkü tam trafik ışıklarının yanmasını bekler iken ters yönden gelen bir araba, bana güm diye çarptı. O esnada ödül açıklanmış. Haberi alınca hastanedeydim. 40 gün önce de iç organlarımdan ağır bir ameliyatı geçirmiştim. Şimdi evdeyim ve ağrılarla baş başayım ama ödülün sevinci de içimde çiçekler dolu bahçeler açıyor.”

Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü

2017’de hayata veda eden dilbilimci ve akademisyen Emin Özdemir’i yaşatmak, düşünce ve yapıtlarını gelecek kuşaklara aktarmak, dil ve yazın öğretimi anlayışını tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Özdemir Ailesi ile Dil Derneği’nce düzenlenen Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü bu yıl “Hasan Tahsin, Yürekler Selanik ve İşgal İzmir’inden Hatıralar” adlı kitabıyla Yaşar Aksoy’a değer görüldü.

Vecdi Seviğ, Faruk Bildirici, Tülin Daloğlu, Korkmaz Alemdar ve aile adına Prof. Dr. Özlem Özdemir Kumbasar’dan oluşan seçici kurulun kararı şu sözlerle açıklandı:

“Yaşar Aksoy, düşünceleri, elliyi aşkın yapıtıyla İzmir’le özdeşleşen üretken bir yazar ve gazetecidir. Her yıl 1 Kasım’da, Harf Devrimi’nin yıldönümünde yapılan ‘Dil Derneği Emin Özdemir Ödülü’ töreni, bütün dünyayı ve ülkemizi sarsan Covid-19 nedeniyle 1 Kasım 2020’de yapılamayacaktır. Ülkemiz sağlıklı günlere eriştiğinde, derneğimizin düzenleyeceği ilk törenlerden birinde Emin Özdemir’i saygıyla anacağız, değerli yazar-gazeteci Yaşar Aksoy’a ödülünü sunacağız. Düşünce dünyamıza nice yapıtlar kazandıracağına inandığımız Yaşar Aksoy’u içtenlikle kutluyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal