Garo Paylan: Millet Bahçesi projesiyle Diyarbakır’da tarih yıkılıyor

Garo Paylan: Millet Bahçesi projesiyle Diyarbakır’da tarih yıkılıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Diyarbakır’da surların ve Hevsel Bahçeleri’nin bulunduğu alana millet bahçesi projesi ile ilgili soru önergesi verdi, “Tarih yıkılıyor” dedi.

Garo Paylan,  Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM iç tüzüğünün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle soru önergesi verdi.

Paylan, “Bakanlığınız tarafından Fiskaya-Yeni Kapı-Mardin Kapı arasında çalışması sürdürülen Millet Bahçesi projesinin uygulama çalışmalarının Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’ne ciddi ölçüde zararlar verdiği; Surların duvarlarında yer yer çökmelere neden olduğu konusundaki iddialar meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve basın aracılığıyla kamuoyuna yansımaktadır” vurgusu yaptığı önergeye şöyle devam etti:

Proje UNESCO onayıyla mı yapılıyor?

“Bilhassa Keçi Burcu dibinde ağır iş makinaları ile yapılan kazı ve düzleştirme çalışmalarının, toprağın altında kalan güçlendirme duvarlarına ve burcun dibinden altına doğru uzanan tarihi su arkına telafisi mümkün olmayacak zararlar vereceği iddia edilmektedir.”

Paylan bu bağlamda Bakan’a aşağıdaki soruları sordu:

1-Diyarbakır’daki Millet Bahçesi inşa çalışmalarının koruma altındaki Diyarbakır Surları’na ve Hevsel Bahçeleri’ne telafisi mümkün olmayan zararlar verdiği ve Surların duvarlarında bir takım çökmeler meydana geldiği yönündeki iddialar doğru mudur?

2-Millet Bahçesi projesi için UNESCO’ya Kültürel Miras Etki Değerlendirme (KMED) raporu sunulmuş mudur? Bu proje UNESCO onayıyla mı yapılmaktadır?

3-Surdan düşmesi olası taşların proje uygulama alanında gömülü olduğuna dair iddialar mevcuttur. Proje uygulama alanında herhangi bir arkeolojik kazı yapılmış mıdır?

4-Millet Bahçesi yapım çalışmalarının Diyarbakır Surları’na vereceği olası zararlar hesaplanmış mıdır? Bu konuda ilgili sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının görüşüne başvurularak risk analizleri yapılmış mıdır?

5-Bu projedeki bazı imalatların sur silueti ve Hevsel Bahçeleri doğal yapısı ile uyumsuz olduğuna dair meslek örgütlerinin beyanları mevcuttur. Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü bu projeyi onaylamış mıdır?

6-Proje, uygulama çalışmalarında ilgili kurum olan Rölüve ve Anıtlar Müdürlüğü ve benzeri kurumlar veya gerekli uzmanlar tarafından denetlenmekte midir?

7-Tarihi ve kültürel varlık olarak büyük değere sahip olan Diyarbakır Surları’nın UNESCO tarafından “Dünya Mirası Listesi”ne alındığı 2015 yılından bugüne, bakanlığınızca surların korunması için yürütülen çalışmalar nelerdir?

 

Kaynak: Bianet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal