Galatasaray Üniversitesi’nin yanan tarihi binasında restorasyon başladı

Galatasaray Üniversitesi’nin yanan tarihi binasında restorasyon başladı

2013 yılında çıkan yangınla büyük zarar gören ve Galatasaray Üniversitesi yerleşkesinde bulunan tarihi Feriye Sarayı binası 3.5 yıl sonra restore edilmeye başlanıyor. Galatasaray Eğitim Vakfı sitesinden yaptığı açıklamada restorasyonun birinci etap çalışmalarının sekiz ay süreceği belirtildi.

Açıklamada Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul III Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 14.1.2016 tarihli toplantısında gündeme alınıp, düzeltmelerle uygun olduğuna karar verilen restorasyon projesinin birinci etabı için Gürsoy Grup ile sözleşme imzalandığı ifade edildi.

Gürsoy Grup’un başında, Cumhurbaştanı Tayyip Erdoğan’ın imam hatip lisesinden arkadaşı Hasan Gürsoy bulunuyor. Gürsoy, Mimar Sinan’ın eseri Süleymaniye Camisi’nin ses akustiğini bozan, İstiklal Caddesi’ni yapımı daha bitmeden kırılan granitlerle “yenileyen”, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonu sırasında ortaya çıkan ses kayıtlarında Sepetçiler Kasrı’nı almak için pazarlık yapan kişi olarak biliniyor.

142 yıllık tarihi Galatasaray Üniversitesi binası 22 Ocak 2013’te yangında kullanılmaz hale gelmişti. Aradan geçen 3.5 yılda bina restore edilemedi.

1. grup tescilli tarihi binanın Restorasyon Uygulama Projesi Nisan 2014’de tamamlanarak İstanbul III Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunuldu ancak kurul aylar geçmesine rağmen projeyi onaylamamıştı. Projenin mimarı Sinan Genim’in tarihi binayı “betonarmeye” döndüreceğine dair Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dilekçe ile uyarıda bulunulmuştu.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal