Galata’da Güzel Kelimeler Dükkânı açılıyor

Galata’da Güzel Kelimeler Dükkânı açılıyor

Banu ve Onur Ertuğrul çiftinin kurduğu Lûgat365 oluşumunun “güzel kelimeleri”, sanal dünyadan sokağa taşınacak.

Biliyorsunuz #BazıKelimelerÇokGüzel. Bu etiket size tanıdık gelmeli, çünkü Lûgat365 oluşumu, her gün bir güzel kelimeyi anlamı, etimolojik açılımı ve cümle içinde kullanımı ile sosyal medya üzerinden paylaşıyor.

01 Ocak 2015’te “teşebbüs” kelimesiyle hedefine “merhaba” diyen proje kapsamında, halizarında var olan internet satış sitenin yanından şimdi bir de “Güzel Kelimeler Dükkânı” açılacak.

galatadukkan2Bu ay İstanbul Galata’da açılacak dükkânda, daha önce internet üzerinden satılan defter, poster ve bez çantaların da aralarında olduğu, Lûgat365 kelimeleriyle, geri dönüşümlü malzemelerle hazırlanan ürünler yer alacak.

“2015 boyunca her gün bir güzel kelime” hedefiyle yola çıkan projenin yaratıcıları, Banu ve Onur Ertuğrul.

36 yaşındaki Banu Ertuğrul, Bilkent mezunu bir grafik tasarımcı. 35 yaşındaki dijital iletişim uzmanı Onur Ertuğrul ise İyikafa Dijital İletişim’i kurucusu. Çift kendilerini “kelime sevdalısı”, “etimoloji hastası” olarak niteliyor.

Lûgat365’in yaratıcıları, bazı kelimeleri “daha çok sevdiklerini” fark edince çalışmaya koyulmuş. Mesleklerinden de yola çıkarak iyi bildikleri iletişim konusundan başlamışlar işe. İki ay boyunca bir dijital strateji ve “yalın bir tasarım” üzerine çalışmışlar. Sevdikleri kelimeleri tespit ettikten sonra, bu kelimeleri usta yazarların eserlerinde aramışlar.

Bir sene boyunca her gün bir kelimeyi; anlamı, etimolojik açılımı ve usta yazarların alıntılarıyla insanlara ulaştırmayı amaçlayan proje, kısa sürede ilgi gördü. Öyle ki, Lûgat365 adlı Twitter ve Instagram hesaplarının toplamda 180 binin üzerinde takipçisi bulunuyor. Proje kapsamında, şimdiye dek 250’ye yakın kelime #BazıKelimelerÇokGüzel etiketiyle paylaşıldı. Bu etiketeyse, “gençlerin kelimeler konusundaki önyargılarını kıracak bir söylem arayışıyla projenin derdini anlatacağı düşünülerek” karar verilmiş.

galatadukkan3En çok paylaşılan kelimeler gündeme göre belirlenenler. Gündemden bağımsız değerlendirildiğinde en çok ilgi görenler de şunlar: Hissikablelvuku, şikemperver, merdümgiriz.

Kelimelerin paylaşımı, önceden belirlenen bir liste ile yapılıyor. Ancak “kayıtsız kalınamayan” gündeme ilişkin kelimeler de seçiliyor. Babalar Günü’nde “baba”, Suruç katliamının ardından “yas”, çatışmaların sürdüğü günlerde de “sulh” paylaşıldı mesela

Banu ve Onur Ertuğrul, oluşumun dili zenginleştirmek gibi bir gayesi olmadığını söylüyor. ”Dil zaten kendinden menkûl zenginliğini koruyor. Naçizane bir katkısı varsa, insanlara katkısı olmasını umuyoruz” diyorlar. Çift, kelime dağarcığı zenginleştikçe insanların dertlerini, sıkıntılarını ve duygularını daha iyi ifade edebildiğini, yani daha sağlıklı iletişim kurabildiklerini düşünüyor:

“Bu güzel kelimelerin pek çoğu, maalesef bugünkü hayatın ritmi ve gailesi içinde kendilerine yer bulamıyorlar. Hele hele yeni nesil, bu kelimelerin varlığından bile bihaber desek abartmış olmayız herhalde. Biz de, acaba bu güzel kelimeleri yeniden tedavüle sokabilir miyiz diye sorduk kendimize. Bu kelimelerdeki güzelliği özellikle genç kuşağa tarif edebilir miyiz diye düşündük. İstedik ki, bu kelimeler hak ettikleri ihtimamı görsünler ve popüler olsunlar. Kiminin fonetiği, kiminin etimolojik hikâyesi, kiminin derinliği, kiminin sadece var olması bile bizi heyecanlandırabiliyor. Biz bu kelimeleri kullanmaktan, görmekten ve duymaktan büyük bir haz alıyoruz. Hiç bıkmadan, usanmadan ‘nâmütenâhî’ diyebiliriz örneğin.”

Güzel Kelimeler Dükkânı’nın yanı sıra, yıl sonunda, “güzel kelimeler” ile saatli maarif takvimi, tipografik posterlerden bir sergi yapılması ve bir de kitap çıkarılması hedefleniyor. Ardından da proje son bulacak.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal