Galata Kulesi’nin işletmesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınacak

Galata Kulesi’nin işletmesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıkladığı yeni projeyle Galata Kulesi, işletme sözleşmesi dolan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Kars’ı ziyaret etti ve giderken bindiği Doğu Ekspresi’nde turizm projelerini anlattı.

Sözcü’den Deniz Zeyrek’in haberine göre, Ersoy, Galataport’tan Atatürk Kültür Merkezi’ne uzanan bir de kültür yolu planladıklarını, adını da “Beyoğlu Kültür Yolu” koyduklarını açıkladı. Buna göre Galataport’tan başlayıp Galata Kulesi’ne gelinecek. Kule işletmesi sözleşme süresi dolan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden alınacak. İstanbul’un ilk meydanı olan Galata Kulesi etrafındaki alan genişletilecek. Bunun için meydandaki büyük bina kamulaştırılacak.

Kulenin karşısındaki yokuş, doğal akışında basamaklarla halka açık bir tiyatroya dönüşecek. Devlet Tiyatroları, Opera ve Balesi gösterilerini sergileyecek. Devamında Beyoğlu Evlendirme Dairesi kültür sanat merkezine dönüştürülecek. Altı tiyatro, üstü ise sinema olacak.

Bakan Ersoy, Galataport’a ilk geminin 5 Nisan’da geleceğini, eylül ayı itibarıyla liman dışındaki operasyonların da başlayacağını söyledi. 2021 itibarıyla Galataport’un bütün rezervasyonlarını dolduracağını aktaran Ersoy, 2022’den sonra İstanbul’a ikinci bir portun gerekeceğini belirterek, Yenikapı’daki port için ihalenin yapıldığını anımsattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal