Gabriel Garcia Márquez’in arşivi araştırmacılara açıldı

Gabriel Garcia Márquez’in arşivi araştırmacılara açıldı

Teksas Üniversitesi, Nobel ödüllü yazar Gabriel García Márquez’in kişisel eşyalarının da bulunduğu koleksiyonunun, araştırmacıların kullanımına açıldığını duyurdu. Koleksiyonda, 20. yüzyıl edebiyatının dev isimlerinden Márquez’in 60 yıldan daha uzun bir zamana şahitlik eden fotoğrafları, mektupları ve diğer kişisel eşyaları bulunuyor. 

garcia21927 yılında Kolombiya’da doğan ve Nisan 2014’te 87 yaşındayken aramızdan ayrılan Márquez, kariyerine muhabirlik yaparak başladı. 1982 yılında, rüya gibi bir anlatıma sahip olan, destansı romanı “Yüzyıllık Yalnızlık” ile Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi oldu.

Koleksiyon, yazarın 1948 ile 2009 yılları arasındaki edebi faaliyetlerine ilişkin 40 kutu içeriyor; “Yüzyıllık Yalnızlık” ve “Kolera Günlerinde Aşk” gibi Marquez’in çok önemli eserlerinin taslakları da bu koleksiyonda yer alıyor.

Márquez’in 1961’den 2013’e dek Milan Kundera, Kofi Annan gibi isimlere yazdığı mektupların da incelenebileceği koleksiyondaki fotoğrafların geçmişi ise 1930’lara uzanıyor. Burada Márquez’in Fidel Castro, Woody Allen gibi isimlerle fotoğrafları görülebiliyor.

Belgelerin restorasyonuna devam edilen arşiv bir yandan da dijital ortama aktarılıyor. Böylece, bir süre sonra arşive internet üzerinden de ulaşılabilecek.

Kaynak: Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal