Füsun Onur, 59. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’na eser üretecek

Füsun Onur, 59. Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’na eser üretecek

59. Venedik Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu için eser üretecek sanatçı, heykeltıraş Füsun Onur olarak belirlendi.

1970’lerin başında avangardın Türkiye sanat ortamında yer edinmesinde öncü bir rol üstlenen Füsun Onur, yarım yüzyılı aşkın sanat yaşantısında ürettiği eserlerinde resim ve heykel arasındaki sınırları eritiyor. Sanatçı pratiği, gündelik maddelere özgü uzam, zaman, ritim ve biçim imkânlarını otobiyografik referanslarla desteklediği eserlerinde dolambaçlı bir dil kullanıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) girişimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın destekleriyle yapılacak olan sergi Mayıs-Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Serginin küratörlüğünü İKSV İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer, Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi’nde ana serginin küratörlüğünü ise Cecilia Alemani üstlenecek.

Türkiye Pavyonu Danışma Kurulu; Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü’nde öğretim görevlisi Serhan Ada, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol, sanatçı İnci Eviner, küratör ve Fiorucci Art Trust Direktörü Milovan Farronato ve Sanat Dünyamız dergisi editörü, sanat yazarı Fisun Yalçınkaya’dan oluşuyor. Danışma Kurulu üyeleri, Füsun Onur’un Türkiye Pavyonu sanatçısı olarak davet edilmesi hakkında şunları söyledi:

“Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu Danışma Kurulu olarak sergiyi Füsun Onur’a teslim etmekten büyük bir onur ve heyecan duyuyoruz. Füsun Onur yalnızca yapıtlarıyla değil, yaşam biçimiyle de hayat ve sanat arasında kurduğu şiirsel ilişkiyi yaşayan ender sanatçılardandır. Onur, kavramsal sanatın temel yönelimlerini kendi şiirinden yola çıkarak keşfeder. Havaya saçtığı sözcükler, günlük yaşam parçacıkları ve masallar, kendiliğinden kurdukları ilişkilerin ürünü olan, kırılgan nesneler olarak çıkar karşımıza. Sanat, onun için büyük söylemlerin ifadesi değil, varlığı ile yeryüzü arasındaki biricik alanda doğan sınırsız bir yaratıcılık kaynağıdır. Füsun Onur’un yerleştirmeleri kimlik, kültür, dil gibi evrensel olarak tanımladığımız sınırları silme ve belirli bir yer ve mekâna bağlı olmaksızın canlı varlıklar içinde bir nota olarak yaşamlarını sürdürme becerileriyle öne çıkarlar.”

Füsun Onur hakkında:

1938de İstanbul’da doğdu.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nde ve Hadi Bara Atölyesi’nde eğitim gördü. 1960’ta Fulbright bursu kazanarak gittiği Maryland College of Art’da Heykel Bölümü’nü bitirdi.

İlk kişisel sergisini 1970’te Taksim Sanat Galerisi’nde açtı.

Viyana’daki Augarten Contemporary (2010), İstanbul Modern (2011), Maçka Sanat Galerisi (2012) ve ARTER (2014) başta olmak üzere çeşitli müze ve sanat mekânlarında kişisel ve karma sergilere katıldı.

Sanatçının eserleri Kunsthalle Baden-Baden (2001), ZKM, Karlsruhe (2004) ve Van Abbemuseum, Eindhoven’daki (2005) karma sergilerin yanı sıra İstanbul Bienalleri (1987, 1995, 2011, 2015), Moskova Bienali (2007) ve dOCUMENTA(12), Kassel’de (2012)  sergilendi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal