Füsun Demirel’e destek için #SusmaSesÇıkar

Füsun Demirel’e destek için #SusmaSesÇıkar

Füsun Demirel’in “Aşk Dersleri” oyunun İskenderun Kaymakamlığı tarafından engellenmesi üzerine, sosyal medyada bir kampanya başladı.

Demirel’in İtalyan yazarlar Dario Fo ve Franca Rame’nin kaleme aldığı “Seks? Eh, Hayır Demem!” başlıklı oyunundan uyarladığı “Aşk Dersleri”, daha önce de bazı medya kuruluşları tarafından hedef gösterilmişti. Bu akşam Kadın Emeği Derneği‘nin çağrıcılığıyla sahnelenecek oyun için, etkinliğin düzenleyicilerine yazı gönderen İskenderun Kaymakamlığı, oyunun sakıncalı içeriğe sahip olduğunu öne sürerek “olması muhtemel olayların tespiti amacıyla” oyun sırasında bir polisin çekim yapacağını ve oyunun bir suretinin bu şekilde kaydedileceğini açıkladı.

Oyunun İstanbul ve Ankara’da defalarca sahnelenmesine rağmen böyle bir taleple hiç karşılaşmadıklarını belirten oyuncular ise Kaymakamlık’tan savcılık ve mahkeme kararı talep etti. Savcılık kararı çıkaramayan Kaymakamlık ise bunun üzerine oyuncuları gözaltına almakla tehdit ederek, çekim yapılmasına engel olunmamasını istedi.

fusundestek2

Füsun Demirel’in destek çağrısı cevapsız kalmadı. TiyatroHâl’e ait aylık tiyatro dergisi Müstehak, #SusmaSesÇıkar etiketiyle bir kampanya başlattı. Kampanyaya başta tiyatrocular olmak üzere pek çok kişi destek veriyor.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal