Furûğ Ferruhzâd’ın bütün şiirleri: ‘Kuş Ölümlüdür Sen Uçmayı Hatırla’

Furûğ Ferruhzâd’ın bütün şiirleri: ‘Kuş Ölümlüdür Sen Uçmayı Hatırla’

Şair Furûğ Ferruhzâd’ın bütün şiirleri, “Kuş Ölümlüdür Sen Uçmayı Hatırla” adlı kitapta toplandı. Ayrıntı Yayınları’nca okura sunulan kitabı Levent Çeviker Türkçeleştirdi.

Çeviker, kitabın çevirisine dair notunda Furûğ Ferruhzâd ve şiirinin popüler kültür akımlarının kodlarına göre yeniden yorumlandığını ve özellikle sosyal medyada paylaşılırken başkalaştırıldığını belirterek ‘son derece romantikleştirildiğini’, şairin portresinin de neredeyse ‘kaderin sillesini yemiş çaresiz, acılı bir anneye’ indirgendiğini ancak yaşam karşısındaki katı ve idealist duruşunun özenle vurgulanmadığını ifade ediyor. Çeviker, Ferruhzâd için şöyle yazıyor:

“Oysa çok iyi bilinmektedir ki Furûğ, yaşamda da şiirde de ne yapmak istediğini, bu yolda yürürken nelerle karşılaşacağını çok iyi bilen direşken, oturmuş bir siyasal ve kültürel bilince sahip güçlü bir kadındı.”

Kitap, yayınevince şu sözlerle tanıtılıyor:

“Aşkın bütün güzelliği ve yıkıcılığıyla var ve yaşanabilir olduğunu cesaretle, özgürce ortaya koyan Furûğ’un şiiri, İranlı genç bir kadının baskıcı ataerkil cendereden benliğini ve iradesini kurtarmak için verdiği ‘ölümüne’ mücadelenin de hikâyesidir. Farsçanın ünlü şairlerinden Ahmed Şamlu onu ‘rüzgârın akışını ve aşk’ı yani ölümün kardeşi’ni kabul etmiş’ şair olarak selamladığı şiirinde, bu genç isyancıdan kalanı aramak isteyenlerin ‘dağın dergâhına, denizin ve otların eşiğine’ gitmeleri gerektiğini belirtir. Çağdaşı Sohrâb Sepehrî’ye göreyse Furûğ, en âşıkane coşkuları hayatın aynasında ‘tefsir eden’, sevginin ‘ağaç üslûbuyla’ konuşan, ‘hiç’in sınırlarına kadar giderek ‘ışık havsalası’nın ardına çekilen, yokluğuyla ‘biz’i yalnız bırakmış büyük bir şairdir. Kadın yaşamını her düzeyde baskılayan sistemin ideolojik, kültürel ve siyasal kaynaklarına yönelik şiddetli bir direnci simgeleyen bu şiir sadece İranlı kadınları ve toplum kesimlerini etkilemekle kalmamış, içerdiği eşitlikçi ve özgürlükçü evrensel bildiri tüm dünyada geniş yankılar yaratmıştır.” 

Kitabın ilk 16 sayfası şuradan okunabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal