Frida Kahlo’nun eserleri Mersin sokaklarında

Frida Kahlo’nun eserleri Mersin sokaklarında

Ressam Nazife Bilgin Hazar, Mersin’de boyaları eskimiş bir apartmanın dış cephesinde “reprodüksiyon” işlemiyle dünyaca ünlü ressam Frida Kahlo’nun “Ben ve Maymun” adlı eserini resmetmeye başladı.

AA’dan aktarılan haberlere göre, Mersin’de, Toroslar Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında iki yıl önce Akbelen Bulvarı’nda uygulanan toplu konut binalarının renklendirilmesinin ardından, bu kez de Güneykent Mahallesi’ndeki evlerin dış cepheleri için çalışma başlatıldı.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, eskiyen ve yıpranan duvarları ünlü ressamların eserleriyle süsleyerek bölgeye bambaşka bir görünüm kazandıracaklarını belirtti.

Projenin kent estetiğini ön plana çıkardığını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

“Duvar sanatı, en iyi anlatım sanatıdır. Sanatı insanların ayağına getiriyoruz. Ressam Nazife Bilgin Hazar’ın elinde hayat bulan Akbelen Bulvarı üzerindeki toplu konut binalarının ardından dış cephe renklendirme çalışmasını Güneykent Mahallesi’ndeki konutlarda başlattık. Binalardaki grileşmenin verdiği soğuk görüntüyü ortadan kaldırmak istedik. Sanatsal ve estetik dokunuşlarla Toroslar’ımızın çehresini değiştirmeye devam edeceğiz.”

Frida Kahlo hakkında:

Meksika’da, Macar Yahudisi fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili asıllı Matilde Calderon Gonzales’in dört kızından üçüncüsü olarak 6 Temmuz 1907’de doğdu.

Yaşamının modern Meksika’nın doğuşuyla başlamış olmasını isteyen Kahlo, ilerleyen yıllarda doğum gününü Meksika Devrimi’nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 olarak ilan etti.

Kahlo’nun annesinin doğumdan bir süre sonra sütü kesilince onu sütannesi emzirdi. Bu olay sanatçıyı etkiledi ve ilerde sütannesini resmetti.

Çocuk felci

Altı yaşında çocuk felci geçirdi ve bu sebepten dolayı bir bacağı daha inceydi. Bu sebeple uzun etekler giyen Kahlo, kendisine “Tahta Bacak Frida” denmesine oldukça içerliyordu.

Başarılı bir öğrenci olan Kahlo, geçirdiği hastalık yüzünden tıp eğitimi almaya karar verdi. Mexico City’de Ulusal Hazırlık okulunun Tıp Eğitimi bölümüne kabul edilen ilk kadın öğrencilerden biri oldu.

17 Eylül 1925’te bindiği otobüs bir tramvayla çarpıştı ve Khalo’nun sağ bacağı on bir yerden, leğen kemiği ise üç yerden kırıldı. Çelik bir çubuk Kahlo’nun sol tarafından girip cinsel organından çıktı ayrıca omzu da yerinden çıktı. Hayatından endişe edilen sanatçı 17 Ekim 1925’te taburcu oldu.

32 kez ameliyat edilen Kahlo’nun sakat olan sol bacağı kesilecekti. Bu dönemde yaşadığı ağrılarla ve ailesinin de teşvikiyle resme başladı.  İlk portresini ilk aşkı Alejandro’ya armağan etti.

1927 yılı sonunda yürümeye başlayan Kahlo, politika çevreleriyle yakın ilişkiler kurdu. Kübalı önder Julio Antonio Mella ve Tina Modotti ile iletişim güçlü olan  Kahlo, 1929 ‘da Meksika Komünist Partisi’ne üye oldu.

Ressam Diego Rivera’yı ilk edişinde ona âşık oldu ve iki sanatçı 21 Ağustos 1929’da evlendi. Çift 1930 yılında Amerika’ya gitti ve Rivera’nın aldığı resim siparişleri bitene del orda kalma kararı verdi. Bu dönemde art arda iki kez düşük yapan Kahlo’nun evliliği de fırtınalı geçmeye başladı.

Son eseri: ‘Yaşasın Hayat’

İki sanatçının evliliği 1939 yılında sonlandı ancak bir sene sonra yeniden evlenip Kahlo’nun çocukluğunun geçtiği Mavi Ev’e yerleştiler.

Kahlo bu dönemde gerçeküstücülüğün kurucusu sayılan yazar ve şair André Breton’un da desteğiyle New York’ta bir sergi açtı ve eserlerinin yarısını sergiledi. Oyuncu Edward G. Robinson bu sergiden dört tablo satın aldı.

Bu sergiyle uluslararası tanınırlık elde eden Kahlo, 1939’da da Paris’te bir sergi açtı. Picasso ve Kandinsky gibi sanatçıların katıldığı sergide Louvre Müzesi, Kahlo’nun “Çerçeve” adlı eserini satın aldı.

Bir dönem Lev Troçki ile birlikte olan Kahlo, Troçki’nin eşinin bu ilişkiyi öğrenmesi üzerine ilişkilerini sonlandırdı ve Rivera’nın yanına döndü.

1941’de “Ben ve Papağanlarım” ve 1953’te “Maymunlarla Otoportre” adlı çalışmalarına imza atan Kahlo, aynı yıl La Esmeralda adlı bir sanat okulunda öğretim üyeliğine başladı.

1950 yılında daha önce olduğu ameliyatlar nedeniyle dokuz ay hastanede yatmak zorunda kaldı.

Ülkesi Meksika’daki ilk kişisel sergisini ise 1953’te açtı. Aynı yıl temmuz ayında sağ bacağı kesildi ve akciğer ambolisi nedeniyle 13 Temmuz 1954’te hayata veda etti.

Son çalışması ise “Yaşasın Hayat” adlı natürmort oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar