Freemuse’dan beş dilde kampanya: ‘Ferhat Tunç’a yapılan suçlamaları düşürün’

Freemuse’dan beş dilde kampanya: ‘Ferhat Tunç’a yapılan suçlamaları düşürün’

Dünya Özgür Müzik Forumu (Freemuse), sanatçı Ferhat Tunç’a verilen hapis cezalarının düşürülmesi için beş dilde kampanya başlattı.

Merkezi Danimarka’nın Kopenhag kentinde bulunan Freemuse, hakkında çok sayıda dava açılan, hapis cezası verilen ve Avrupa’ya gitmek zorunda kalan sanatçı Ferhat Tunç için kampanya başlattı. İngilizce, Kürtçe, Türkçe, Fransızca ve Almanca olmak üzere beş ayrı dilde hazırlanan kampanyada sanatsal ifade özgürlüğünün bir insan hakkı olduğuna dikkat çekildi. Metinde “Ferhat, sadece barış içinde müzik yapmak ve kendi doğrularını söylemek istemektedir, bu bir suç değildir. Türkiye’nin Adalet Bakanı’na e-posta gönderin ve yetkilileri Ferhat’ın tüm suçlarını düşürmeye davet edin” denildi. Kampanya metni şöyle:

‘20 yılı aşkın hapisle yargılanıyor’

“Popüler bir Kürt halk müziği sanatçısı olan Ferhat Tunç, sadece sosyal medyada paylaştığı mesajlardan dolayı Türkiye’de yargılanıyor.

Ferhat, internette şarkı yayınlama, haber gazete yazısı paylaşma, kişisel görüşlerini tweet atma nedeniyle beş davada ‘terör örgütü propagandası’ yaymak, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ile suçlanmaktadır. Suçlar, hep birlikte, 20 yılı aşkın hapis cezasına tekabül etmektedir.

‘Müziğinden dolayı hükûmetin hedefinde’

Ferhat’ın vakası, Türkiye’nin, bu kanun altında nelerin suç teşkil ettiğinin aşırı derecede geniş tanımından dolayı eleştirilen kapsamlı terörle mücadele kanunlarının bir delilidir. Ferhat, adaletsizlik, savaş ve Kürt ayrımcılığı temalarına yer veren müziğinden dolayı Hükûmetin hedefi olmaya devam etmektedir ve yaygın popülerliğe neden olmuştur. Neredeyse on yıldır süren hedeflenmesi, ‘terörist propaganda yayma’ suçuyla iki yıl hapis cezasına çarptırıldığı 2012 yılında başlamıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin, Ferhat’ın 2015 yılında ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiği hükmünü vermiştir.

Sanatsal ifade özgürlüğü bir insan hakkıdır. Ferhat, sadece barış içinde müzik yapmak ve kendi doğrularını söylemek istemektedir – bu bir suç değildir. Türkiye’nin Adalet Bakanına e-posta gönderin ve yetkilileri Ferhat’ın tüm suçlarını düşürmeye davet edin.”

Kampanyaya şuradan destek verilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal