Fransız yazar Michel Tournier hayatını kaybetti

Fransız yazar Michel Tournier hayatını kaybetti

20. yüzyılın ikinci yarısının en önemli Fransız yazarlarından, roman, deneme ve öykü yazarı Michel Tournier, 91 yaşında Paris yakınlarındaki evinde yaşama veda etti. Michel Tournier, son 50 yıldır yaşadığı ufak bir köyde, sevdikleriyle birlikteyken dün akşam üzeri öldü. 

1924 yılında Paris’te doğan Tournier, 1970 yılında yayımlanan, 2. Dünya Savaşı’nda geçen ve adını Goethe’den alan sürükleyici romanı “Kızılağaçlar Kralı”* ile Prix Goncourt ödülünü kazandı. 

Bundan seneler sonra 2004’te, Arthur Miller, Gunter Grass, Gabriel Garcia Marquez ve başka büyük yazarlarla birlikte, geliri Güney Afrika’daki HIV/AIDS mücadelesine aktarılan “Telling Tales” adlı kısa öykü derlemesine katkıda bulundu. Tournier aynı zamanda çocuk kitapları da yazdı.

Tournier, gerçekçi mekânlarda geçmesine karşılık, mitlerden ve simgecilikten yararlanan ve entelektüel bir kışkırtıcılık içeren metinler kaleme aldı. Roman ve öykülerinin çoğunda mit ya da efsanelerin günümüz atmosferine uyarlandığını görürüz; sık sık cinsel konulara, rahatsız edici takıntılara ve grotesk temalara yer verdi. Her yapıtında ana ya da yan karakterlerden birinin çocuk ve en çok işlediği temanın da masumiyetin yitirilmesi olmasıyla dikkat çekti. Ayrıntılı ve felsefi spekülasyonlara dayanan bir yazım tarzı vardı. İlk romanıyla Fransız Akademisi’nin Roman Büyük Ödülü’nü, ikinci romanıyla Goncourt Ödülü’nü kazanmış, 1972’de Goncourt Akademisi üyeliğine seçilmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ölümünün ardından Tournier’e saygısını gösteren bir açıklama yayımladı ve onun “sonsuz bir yeteneğe sahip, büyük bir yazar” olduğunu belirtti. 

Yazarın vaftiz oğlu Laurent Feliculis, Tournier’in sağlığının geçtiğimiz aylarda kötüleştiğini, son zamanlarda ise “yaşlandığını ve savaşmaktan yorulduğunu” aktardı.

Yazarın bugüne kadar, söz edilenlerin yanı sıra, “Cuma ya da Pasifik Arafı”, “Çalı Horozu”, “Veda Yemeği”, “Gilles ile Jeanne”, “Altın Damla”, “Meteor”, “Müneccim Krallar” gibi birçok kitabı Ayrıntı Yayınları’nca Türkçeye kazandırıldı. Michel Tournier, Türkiye’de özellikle “Veda Yemeği” romanıyla tanınıyordu. 

Kaynak: AFP – Ayrıntı

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal