Fransız Ragbi Federasyonu, trans bireylerin tüm resmi yarışmalara dahil edilmesini onayladı

Fransız Ragbi Federasyonu, trans bireylerin tüm resmi yarışmalara dahil edilmesini onayladı

Fransız Ragbi Federasyonu (FFR), 17 Mayıs Dünya Homofobi ve Transfobi ile Mücadele Günü’nde trans bireylerin en yüksek rekabet seviyesi dahil, bütün resmi yarışmalara katılmalarına izin verdiğini duyurdu. FFR, düzenlemelerine transseksüel sporcuları dahil eden ilk Fransız spor federasyonu oldu.

Le Monde gazetesine demeç veren FFR Başkan Yardımcısı Serge Simon, “FFR uzun süredir cinsiyet değiştiren trans kişilerin kendi medeni statüleri kategorilerinde oynamalarına izin veriyor” dedi ve ekledi: “Ancak yeni düzenlemelerimiz aynı zamanda cinsiyet değişikliğine geçiş aşamasında olan insanları da içerecek. Ragbinin bize atanan yaşamla değil, seçtiğimiz yaşamla tutarlı olma zamanının geldiğini göz önünde bulundurarak bu kararı verdik. Ragbi cinsiyet, köken, din  ayrımı gözetmeksizin kapsayıcı bir paylaşım sporudur, tüm lisans sahiplerimizin her birinin haklarına saygı duyarak tutkularını uygulamalarına izin vermek önemlidir.”

FFR, CADET (Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşit Muamele Komisyonu) ile birlikte yaptığı çalışmalarla bu kararı aldı. CADET Başkanı ve projenin yürütücüsü Jean-Bernard Marie Moles, “Doğumda erkek olarak tanımlanmış bir kadının, medeni halini değiştirmeye başladığı ve 12 aylık bir hormon tedavisi uyguladığı andan itibaren kadın kategorilerindeki tüm yarışmalara katılabileceğini” belirtti. FFR’nin yeni düzenlemelerine göre, herkesin güvenliğini garanti altına almak için, lisans almak isteyen olağanüstü boyutlara sahip transseksüel oyuncuların durumlarına bir komisyon karar verecek. Jean-Bernard Marie Moles bu konuya ilişkin “Ancak otomatik olarak reddedilmeyecekler” dedi.

Fransa Federasyonu’nun bu kararı, geçen ekim ayında uluslararası federasyon World Rugby tarafından açıklanan direktiflerle çelişiyor. Trans erkekler erkek yarışmalarına kısıtlama olmaksızın katılabiliyor, ancak trans kadınların yarışma tarihinden en az bir yıl önce testosteron seviyelerinin belirli bir eşiği (10nmol / L kan) aşmadığını kanıtlamak için testlere tabi tutulması gerekiyor. World Rugby, “Ragbide trans kadınlara karşı oynayan kadınlar için güvenlik ve adalet sağlanamayacağını” kabul ediyor. Bu durum, erkek olarak ergenlik geçirmiş transseksüel bir kadın tarafından zor durumda bırakılan bir kadın oyuncunun “en az yüzde 20 ila yüzde 30 ek yaralanma riski” taşıdığını gözlemleyen bir çalışmaya dayanıyor. Yeni yönergelerde trans kadınların boyut, güç, kuvvet ve hızın çok önemli olduğu ”elitragbi ve uluslararası platformlarda” oynaması tavsiye edilmiyordu. Öte yandan “Bu hüküm ulusal federasyonların amatör ragbide direktifleri uygulamada esneklik göstermesini engellememelidir” denmişti .

CADET Başkanı Jean-Bernard Marie Moles basın açıklamasında, “FFR’nin düzenlemelerindeki bu değişiklik, diğer federasyonların da takip edeceğini umduğum benzersiz ve büyük bir ilerlemedir” dedi. Moles sözlerini şöyle sürdürdü: “LGBT topluluğunu gizlilikten kurtarmak için verilen mücadele çok önemli ve kazanılması gerekiyor. Ancak eşcinsel bir kişinin okul yılının başından itibaren,  artık kimliğini gizlemek zorunda kalmayarak cinsel yönelimini itiraf etmesini sağlamak için geniş bir kampanyaya aralıksız devam edeceğiz.”

Bugüne kadar Fransa’da ilk ve tek transseksüel ragbi oyuncusu olarak bilinen Alexia Cérénys, kuralların değişimini simgeleyen bu büyük adımdan memnun. 2018’de Pau’nun (Pyrénées-Atlantiques bölgesi) kenar mahallelerinden Lons kulübünde oynamaya başlayan 35 yaşındaki Cérénys, Le Monde‘a, “Bu karar, sporda transseksüel insanlar hakkındaki önyargıların yıkılmasına yardım edecek” dedi. Cérénys, medyada yer aldığından beri “ragbiye devam etmek isteyen ancak öne çıkmaya cesaret edemeyen” transseksüel insanlardan geri bildirim aldığını açıkladı. Kendisi de on yıl önceki cinsiyet değişiminden ardından uzun bir süre ragbiye dönmekten çekinmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal